Puchar Ligi Angielskiej: dzielny Oxford nie sprostał Manchesterowi City

Nie było niespodzianki w meczu trzeciej rundy Pucharu Ligi Angielskiej. Trzecioligowiec Oxford United przegrał z dominującym na boisku Manchesterem City 0:3. Przez długi czas utrzymywał się jednak wynik 0:1.

Michał Gałęzewski
piłkarze Manchesteru City Getty Images / Warren Little / Na zdjęciu: piłkarze Manchesteru City
Gdy naprzeciw siebie stają Oxford United - 23. zespół League One, trzeciego poziomu rozrywkowego w Anglii i Manchester City jest jasne, że gospodarze będą oczekiwali na wyrok. Piłkarze z Oksfordu wygrali w tym sezonie zaledwie jedno spotkanie na dziewięć w lidze. The Citizens są wiceliderami Premier League.

Drużyna Pepa Guardioli w lidze średnio zdobywała w tym sezonie ponad 3 bramki na mecz, jednak tutaj można było mieć wrażenie, że Manchester City zbyt długo bawi się z rywalem. Faworyci wykonywali niezliczoną liczbę podań, długo budując swoje akcje - głównie przez Brahima Diaza.

Gol dla gości był jednak kwestią czasu i w końcu padł! Po podaniu Diaza i rykoszecie obrony United, wynik spotkania w 36. minucie otworzył Gabriel Jesus. Przez kilka minut drużyna z trzeciej klasy rozgrywkowej praktycznie nie dochodziła do piłki, czego dowodem jest 69-procentowe posiadanie City. Nic z tego nie wynikało i gole do przerwy już więcej nie padły.

Po zmianie stron obraz gry się nie zmienił. Piłkarze Manchesteru City ciągle chcieli wbiec z piłką do bramki trzecioligowca, a Oxford United umiejętnie się bronił niemal całą drużyną w swoim polu karnym. Przynosiło to efekt, gdyż zamiast otwarcia się worka z bramkami, ciągle było tylko 0:1.

Piłkarze z Oksfordu bardzo rzadko dochodzili do piłki, nie mówiąc już o stworzeniu zagrożenia bramki strzeżonej przez Arijaneta Muricia. Gdy na kwadrans przed ostatnim gwizdkiem piłkarze z League One zaczęli trochę śmielej atakować, skarcili ich mistrzowie Anglii. Po świetnym podaniu Phila Fodena, akcję wykończył Riyad Mahrez.

Już w doliczonym czasie gry bardzo dobry występ ukoronował Phil Foden precyzyjnym strzałem. Spotkanie zakończyło się rezultatem 0:3, co dla trzecioligowców z Oksfordu, a w szczególności dla bramkarza Jonatana Mitchella, który grał pod olbrzymią presją, nie było mimo wszystko powodem do wstydu.

Puchar Ligi AngielskiejOxford United - Manchester City 0:3 (0:1)
0:1 - Gabriel Jesus 36'
0:2 - Riyad Mahrez 78'
0:3 - Phil Foden 90+2'

Oxford United: Jonathan Mitchell - Jamie Hanson (67' James Henry), Curtis Nelson, Rob Dickie, Luke Garbutt - Shandon Baptiste, Cameron Brannagan (55' Josh Ruffels) - Gavin Whyte, Sam Long, Rocky Holmes (77' Sam Smith) - Jon Obika.

Manchester City: Arijanet Muric - Vincent Company, Nicolas Otamendi, John Stones - Danilo, David Silva (63' Ilkay Gundogan), Phil Foden, Ołeksandr Zinczenko - Riyad Mahrez (86' Adrian Bernabe), Gabriel Jesus, Brahim Diaz (55' Raheem Sterling).

Żółte kartki: Dickie (Oxford United), Danilo (Manchester City).

Sędzia: Roger East.