Liga Mistrzów 2019. Michał Kołodziejczyk: Dajcie więcej pieniędzy (felieton)

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: piłkarze Manchesteru United
Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: piłkarze Manchesteru United
zdjęcie autora artykułu

Żadne przepisy ograniczające dopływ pieniędzy do piłki nożnej nie są potrzebne, bo piłka najlepiej broni się sama. W tym roku gra dla nas Liga Mistrzów romantyków.

Wymienianie nazw czterech pierwszych ćwierćfinalistów najbardziej prestiżowych rozgrywek w Europie brzmi trochę, jak playlista z Radia Złote Przeboje: Ajax Amsterdam, FC Porto, Tottenham i Manchester United. Przy tym ostatnim gwiazdka - United bez dziesięciu kontuzjowanych piłkarzy i zwolnionego Jose Mourinho. Z rzuconymi nagle do gry młodymi rezerwowymi - chociaż kupionymi za duże pieniądze, to jednak dla większości anonimowymi i z trenerem Ole Gunnarem Solskjaerem - legendą klubu, która zaczęła kadencję nie od podkreślenia swojej wyjątkowości, ale od wręczenia czekolady recepcjonistce, która pracuje na Old Trafford od 1967 roku.

Zobacz również: Ole Gunnar Solskjaer: Dla Manchesteru United wszystko jest możliwe

W elitarnej Lidze Mistrzów, rozgrywkach stworzonych dla bogatych (by stali się obrzydliwie bogatymi), nie ma już za to pompowanego petrodolarami klubu z Paryża ani Realu Madryt - który kupował zawsze każdego, kogo chciał, bo był "galaktyczny". Awansowało też Porto, eliminując półfinalistów sprzed roku - Romę, a pierwszy mecz z Atletico przegrał także Juventus, który podobnie jak PSG we Francji, tak bardzo odjechał krajowej konkurencji, że od środka zimy w swojej lidze już się nudzi.

Jakiekolwiek próby ograniczenia inwestowania w piłkę nożną niewyobrażalnych pieniędzy nie tylko nie mają sensu, ale są po prostu zbędne. PSG może kupić Cristiano Ronaldo za miliard euro, Leo Messiego za dwa miliardy i nawet sprowadzić Roberta Lewandowskiego na ławkę rezerwowych - bez żadnej gwarancji sukcesu. Real może znowu co roku bić rekord sprowadzając piłkarza, którego akurat jeszcze nie ma. Zasady finansowego Fair Play, stworzone po to, by bogaci i tak omijali je przy pomocy tych, którzy powinni pilnować ich przestrzegania, nie stanowią żadnego hamulca. Ale nie stanowią też żadnego problemu dla tych, którzy wiedzą, jak udowodnić, że w futbolu najważniejszych trofeów nie da się kupić.

Jedynym sposobem na uzdrowienie piłki jest pozwolić jej, by zrobiła to sama. Ajax w zeszłym sezonie zarobił mniej niż dwudziesty w Anglii West Brom otrzymał z samych praw telewizyjnych. Z 220 milionów euro wydanych przez PSG na Kyliana Mbappe każdy polski klub byłby w stanie przeżyć dekadę. Pieniądze tłoczone w piłkę, podzielone przez dziesięć, albo i sto, trafiają też na sam dół łańcucha pokarmowego. Całkowite uwolnienie rynku zamknęłoby szarą strefę - masz pieniądze, chcesz je wydać, zrób to. I zobacz, jak bardzo się mylisz myśląc, że to wystarczy.

Michał Kołodziejczyk

Czytaj także: Thomas Tuchel skomentował klęskę drużyny

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa": Real szuka nowego trenera, a "powinien skupić się na piłkarskich wzmocnieniach"

Źródło artykułu:
Komentarze (23)
avatar
czogori
7.03.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Panie Michale...pięknie Pan to opisał! Liga Mistrzów dla romantykow... Niech się dzieje...niech zwycięży Sport!  
avatar
lammergeyer2
7.03.2019
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
Bardzo mnie cieszy jak kluby, którym wydaje się, że wygrywanie to tylko kwestia wydawania kasy i jeśli masz kasę to wygrasz wszystko (jak Real czy PSG) odpadają z klubami, które coś więcej niż Czytaj całość
avatar
Katon el Gordo
7.03.2019
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Skoro "trofeów nie da się kupić" to skąd w świecie sportu tyle afer i postępowań w sprawach przekupnych sędziów, sprzedanych meczów, podkładających się zawodników, itd ?  
avatar
Vodka Drinkers
7.03.2019
Zgłoś do moderacji
1
3
Odpowiedz
Wszyscy tak gadają na PSG, że pieniądze nie grają , że wydają taką fortunę na piłkarzy i nie ma sukcesu , a Manchester United to nie wydaje? Też wydają fortunę. Lepiej kupić Mbappe za 180 mln n Czytaj całość
avatar
Andrzej Niedzielak
7.03.2019
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
[b] Epoka Messiego i Ronaldo powoli dobiega końca - jest to naturalna kolej rzeczy. Co prawda nie jestem ich fanem, ale piętno jakie odcisnęli na światowym futbolu jest ogromne. Na tym polega Czytaj całość