El. ME 2020: Belgia wygrała hit z Rosją, męki wicemistrzów świata z Azerbejdżanem

Bez niespodzianek w wieczornych meczach eliminacji Euro 2020. W hicie Belgia pokonała Rosję 3:1. Długo sensacją pachniało w Zagrzebiu, ale Chorwacja uciekła spod topora i po mękach zdołała ograć Azerbejdżan 2:1.

Szymon Mierzyński
Aleksandr Gołowin (z lewej) i Dries Mertens (z prawej) PAP/EPA / JULIEN WARNAND / Na zdjęciu: Aleksandr Gołowin (z lewej) i Dries Mertens (z prawej)
Wicemistrzowie świata byli murowanym faworytem, jednak mieli niesamowite kłopoty. Goście objęli prowadzenie w 19. minucie, gdy po indywidualnej szarży Ramił Szejdajew przelobował Lovre Kalinicia.

Tuż przed przerwą w ogromnym zamieszaniu wyrównał Borna Barisić, a zwycięska bramka dla Chorwatów padła dopiero w ostatnim kwadransie. Zdobył ją świetnym technicznym strzałem w długi róg Andrej Kramarić.

Na 1. pozycji w grupie E znajduje się póki co Słowacja, która na własnym terenie uporała się z Węgrami, triumfując 2:0.

->Więcej o eliminacjach Euro 2020

W czwartek piłkarska Europa zacierała ręce przede wszystkim na potyczkę Belgii z Rosją. Naprzeciw siebie stanęli bowiem brązowy medalista mundialu i drużyna, która niespodziewanie dotarła do ćwierćfinału. Górą byli ci pierwsi.

Na bramkę Youriego Tielemansa szybko wprawdzie odpowiedział Denis Czeryszew (po ogromnym błędzie Thibauta Courtoisa, który wybił piłkę wprost pod nogi rywala), jednak losy rywalizacji rozstrzygnął Eden Hazard. W 44. minucie gwiazdor Chelsea wykorzystał rzut karny (sam był faulowany w tej sytuacji), a w końcówce strzałem z kilku metrów ustalił wynik na 3:1.

Nie zawiodła faworyzowana Holandia, która na inaugurację rozbiła u siebie Białoruś 4:0 (dublet ustrzelił Memphis Depay) i została pierwszym liderem grupy C.

Irlandia Północna - Estonia 2:0 (0:0) 1:0 - Niall McGinn 56' 2:0 - Steven Davis (k.) 75' Holandia - Białoruś 4:0 (2:0) 1:0 - Memphis Depay 1' 2:0 - Georginio Wijnaldum 21' 3:0 - Memphis Depay (k.) 55' 4:0 - Virgil van Dijk 86'

5 Azerbejdżan 8 0 1 7 5:18 1

Belgia - Rosja 3:1 (2:1) 1:0 - Youri Tielemans 14' 1:1 - Denis Czeryszew 16' 2:1 - Eden Hazard (k.) 45' 3:1 - Eden Hazard 88'