Puchar Polski. Raków - Lechia: bez niespodzianki w Częstochowie. Lechia w finale

Raków Częstochowa był równorzędnym rywalem dla Lechii Gdańsk, ale nie sprawił kolejnej sensacji w Pucharze Polski. Gdańszczanie wygrali 1:0 i zagrają 2 maja na PGE Narodowym z Jagiellonią Białystok.

Łukasz Witczyk
 Flavio Paixao i Patryk Kun Newspix / Piotr Matusewicz / PressFocus / Na zdjęciu: Flavio Paixao i Patryk Kun
Po wyeliminowaniu Lecha Poznań i Legii Warszawa, Raków Częstochowa nie ukrywał, że chciał sprawić kolejną sensację w Pucharze Polski. Tym razem na "skansen" przy Limanowskiego przyjechał lider Lotto Ekstraklasy - Lechia Gdańsk. Stawką była gra o finał, który 2 maja odbędzie się na PGE Narodowym. Pierwszym finalistą jest Jagiellonia Białystok.

Raków od pierwszego gwizdka pokazał, że nie zamierza się jedynie bronić i liczyć na jedną udaną kontrę, która dałaby częstochowianom awans. Już w 2. minucie czerwono-niebiescy powinni objąć prowadzenie. Po strzale głową Andrzeja Niewulisa piłka odbiła się od poprzeczki, a dobitkę Tomasa Petraska zablokował Michał Nalepa. Gdańszczanie odetchnęli z ulgą, a gospodarze żałowali pierwszej niewykorzystanej szansy, która mogła im ułożyć mecz.

Miejscowi mieli przewagę, ale to Lechia cieszyła się z prowadzenia. W 17. minucie Lukas Haraslin dograł do Artura Sobiecha, który uderzył głową, ale z tym strzałem poradził sobie Jakub Szumski. Przy dobitce Sobiecha bramkarz Rakowa był bez szans. Kwadrans później Sobiech opuścił boisko. Ucierpiał po zderzeniu głowami z Niewulisem i sztab szkoleniowy wolał nie ryzykować kontuzji swojego napastnika.

Raków częściej utrzymywał się przy piłce, ale nie przekładało się to na stwarzanie zagrożenia pod bramką Zlatana Alomerovicia. Obrońcy Lechii bez większych problemów zatrzymywali większość akcji Rakowa, a w ofensywie gdańszczanie odgryzali się groźnymi kontrami. Do przerwy gole już nie padły, choć Raków miał okazję do zdobycia gola po strzale z dystansu w wykonaniu Marcina Listkowskiego.

Na początku drugiej połowy Lechia postraszyła lidera Fortuna I ligi. Po uderzeniu Filipa Mladenovicia interweniował Szumski, piłka odbiła się jeszcze od słupka i opuściła boisko. Po chwili tuż obok bramki uderzali Jakub Arak, Flavio Paixao i Tomasz Makowski . Gospodarze przez kilka minut mieli problemy, by wyjść spoza własnej połowy.

Częstochowianie przetrwali kryzys i robili wszystko, by doprowadzić do remisu. Blisko zdobycia gola był Miłosz Szczepański, ale jego uderzenie zablokował Nalepa. Chwile później piłka była już w siatce po strzale Petra Schwarza, lecz gol nie został uznany. Po obejrzeniu powtórki sędzia Szymon Marciniak dopatrzył się zagrania piłki ręką przez jednego z graczy Rakowa. Dla Lechii był to jednak poważny sygnał ostrzegawczy.

Raków wciąż atakował. W 76. minucie mogło być 1:1, ale Lechię przed stratą gola uratował Alomerović. Golkiper gości w świetnym stylu obronił uderzenie Patryka Kuna z rzutu wolnego. Chwilę później głową po rzucie rożnym tuż obok słupka uderzył Arkadiusz Kasperkiewicz. Lechia w końcówce nie dała sobie wyszarpać zwycięstwa i 2 maja zagra na PGE Narodowym.

Raków Częstochowa - Lechia Gdańsk 0:1 (0:1)
0:1 - Artur Sobiech 17'

Raków Częstochowa: Jakub Szumski - Arkadiusz Kasperkiewicz, Andrzej Niewulis, Tomas Petrasek - Patryk Kun, Igor Sapała, Petr Schwarz (87' Maciej Domański), Piotr Malinowski (59' Daniel Bartl) - Miłosz Szczepański (80' Szymon Lewicki), Marcin Listkowski - Sebastian Musiolik.

Lechia Gdańsk: Zlatan Alomerović - Joao Nunes, Michał Nalepa, Błażej Augustyn, Filip Mladenović - Flavio Paixao, Tomasz Makowski, Daniel Łukasik, Jarosław Kubicki, Lukas Haraslin - Artur Sobiech (32' Jakub Arak, 70' Patryk Lipski, 82' Steven Vitoria).

Żółte kartki: Petr Schwarz, Tomas Petrasek (Raków Częstochowa) oraz Filip Mladenović, Jakub Arak, Błażej Augustyn, Jarosław Kubicki, Daniel Łukasik (Lechia Gdańsk).
Sędzia: Szymon Marciniak (Płock).

Widzów: 4 820.

Czy Lechia Gdańsk zdobędzie Puchar Polski?