Fortuna I liga: ŁKS Łódź awansował do Lotto Ekstraklasy

Głośny powrót stał się faktem. Po siedmiu latach przerwy ŁKS Łódź zagra w Lotto Ekstraklasie. Sukces przypieczętował zwycięstwem 2:0 z GKS-em 1962 Jastrzębie.

Dominik Kulawiak oraz Daniel Ramirez Newspix / MICHAL CHWIEDUK / FOKUSMEDIA.COM.PL / Na zdjęciu: Dominik Kulawiak oraz Daniel Ramirez
W poprzedniej kolejce ŁKS wygrał 2:0 mecz na szczycie tabeli z Rakowem Częstochowa. Już wtedy trener Kazimierz Moskal dostawał gratulacje. - Nie przyjmuję ich. Musimy postawić pieczątkę na tym awansie - temperował emocje Moskal.

Taka pieczątka została przystawiona w Jastrzębiu-Zdroju. ŁKS miał za zadanie wygrać pojedynek beniaminków i zrobił to w dobrym stylu. Był lepszy od przeciwnika zmęczonego spotkaniem rozegranym w środku tygodnia. Drużyna Moskala ma 65 punktów i już nikt nie wyprzedzi jej w tabeli przed końcem sezonu.

Pierwsza bramka padła w 29. minucie. ŁKS zranił gospodarzy dzięki stałemu fragmentowi. Po wrzutce Daniela Ramireza z rzutu wolnego pierwsze uderzenie oddał Jan Sobociński. Było blokowane rękami, co powinno skutkować rzutem karnym. Wszelkie kontrowersje rozwiał Łukasz Sekulski, który był w pobliżu i dobił futbolówkę do siatki.

Trafienie na 2:0 było mniej przypadkowe i poprzedzone dość eleganckim atakiem. W 45. minucie Daniel Ramirez zabrał piłkę Rafałowi Adamkowi przed polem karnym i w swoim stylu dostarczył ją Łukaszowi Sekulskiemu. Najskuteczniejszy zawodnik meczu dziobnął ją do siatki i skompletował dublet. Z kolei Ramirez zaliczył 14. asystę w sezonie.

Drużyna z Łodzi musiała opanować emocje i spokojnie dokończyć mecz, który przed przerwą układał się po jej myśli. Nie do końca się to udało. ŁKS miał w drugiej połowie coś, co można nazwać "szczęściem mistrza". GKS przycisnął, ale we wstydliwych okolicznościach zmarnował swoje sytuacje podbramkowe i Michał Kołba ponownie zachował czyste konto.

ŁKS wywalczył awans jako beniaminek. Drużyna z Łodzi ma najlepszy bilans w meczach wyjazdowych, a także zgodnie z przydomkiem "Rycerze Wiosny" jest najlepsza w trwającej rundzie. ŁKS to najbardziej bramkostrzelna ekipa na zapleczu Lotto Ekstraklasy, a liderami jej ofensywy byli Rafał Kujawa, czwarty w rankingu snajperów i Daniel Ramirez, pierwszy w klasyfikacji kanadyjskiej.

Zespół z Łodzi zagra w Lotto Ekstraklasie po siedmiu latach przerwy. W 2013 roku rozpoczęła się odbudowa klubu w IV lidze. W przedsionku szczebla centralnego spędził cztery sezony. W ekstraklasie wystartuje jesienią po raz 66. w historii. W jej tabeli wszech czasów zajmuje szóste miejsce. Na najwyższym szczeblu ŁKS rozegrał dotychczas 1720 meczów, w których zdobył 1761 punktów. Szansa na kolejne już jesienią.