Mistrzostwa Europy U-21. Gorzka wygrana Włochów z Belgią

Włosi przeważali w meczu z Belgią, ale skuteczność nie była ich atutem. Wygrana 3:1 jest zbyt niska, żeby awansowali do półfinału mistrzostw Europy U-21 z pierwszego miejsca w grupie A.

Młodzieżowi reprezentanci Włoch cieszą się z bramki na 1:0 w meczu z Belgią PAP/EPA / ALESSIO TARPINI / Młodzieżowi reprezentanci Włoch cieszą się z bramki na 1:0 w meczu z Belgią
Świecący pustkami w poprzednich kolejkach stadion w Reggio Emilia, tym razem wypełnił się kibicami. Włosi po niepowodzeniu w meczu z Polakami zagrali z nożami na gardłach. Zanosiło się na widowisko, w którym Italia musiała podjąć ryzyko i przeprowadzić szturm.

Luigi Di Biagio postawił na Manuela Locatelliego, który zna każdy zakamarek stadionu w Reggio Emilia. Jego US Sassuolo rozgrywa w tym miejscu domowe spotkania. Jeszcze częściej niż z wykorzystaniem Locatelliego, sunęły ataki skrzydłami, gdzie szarżowali Federico Chiesa i Lorenzo Pellegrini. Na ich dośrodkowania czekali Patrick Cutrone i wysoko ustawiony Nicolo Barella. Selekcjoner nie miał litości dla niesubordynowanych Moise Keana oraz Nicolo Zaniolo. Postanowił, że drużyna będzie sobie radzić bez nich.

Italia oddawała mnóstwo uderzeń od początku meczu, ale celowniki jej piłkarzy nie są dobrze nastawione. Było to widać w meczu z Polakami i było widać w sobotę. Kibice zaczęli się niecierpliwić, ponieważ z sześciu uderzeń Włochów oddanych przez 25 minut wszystkie były niecelne. Dopiero w 27. minucie Patrick Cutrone sprawdził czujność Ortwina De Wolfa po prostopadłym podaniu. To była łatwa próba, Belg nie miał prawa do błędu.

Włosi chcieli przedobrzyć między ciasno ustawionymi Belgami. O jedno podanie za długo, o jeden drybling za daleko. Italia szukała zbyt skomplikowanych rozwiązań, a jej piłkarze zaczynali wyglądać na sfrustrowanych. Przebić się przez belgijski mur udało się w 44. minucie. Nicolo Barella oddał dwa uderzenia z kilkunastu metrów. Pierwsze w Ortwina De Wolfa, ale drugie już na 1:0 w narożnik bramki. Federico Chiesa padł na kolana, kiedy zobaczył futbolówkę w sieci. Kamień spadł z jego serca.

Sytuacja w równolegle rozgrywanym meczu Hiszpanii z Polską nie pozwalała Włochom na głęboki oddech. Potrzebowali kolejnych goli, więc nie mogli rezygnować z atakowania. W 53. minucie Patrick Cutrone główkował perfekcyjnie na 2:0 w narożnik bramki po wrzutce Lorenzo Pellegriniego. W tym momencie ekipa Di Biagiego znalazła się na pierwszym miejscu w wirtualnej tabeli grupy A.

Po ostatnim gwizdku już tak jednak nie było. Hiszpania powiększyła przewagę nad Polakami z 3:0 na 5:0, a Italia straciła kosztownego gola. W 79. minucie zmiennik Yari Verschaeren huknął zza pola karnego na 1:2 tak mocno i dokładnie, że Alex Meret tylko obserwował jak piłka ląduje w okienku jego bramki.

Trafienie Federico Chiesy na 3:1 w 89. minucie już tylko zwiększyło wiarę gospodarzy turnieju na awans z drugiej lokaty. Do poniedziałku będą czekać na rozstrzygnięcia w pozostałych grupach, ale ich szansa na sukces jest niewielka. Pomimo dwóch zwycięstw Włosi mogą podzielić los Polaków i przepaść w grupie.

Belgia - Włochy 1:3 (0:1)
0:1 - Nicolo Barella 44'
0:2 - Patrick Cutrone 53'
1:2 - Yari Verschaeren 79'
1:3 - Federico Chiesa 89'

Belgia: Ortwin De Wolf - Dion Cools, Sebastiaan Bornauw, Rocky Bushiri, Elias Cobbaut - Stephane Omeonga (59' Yari Verschaeren), Siebe Schrijvers, Bryan Heynen, Samuel Bastien (59' Orel Mangala) - Dodi Lukebakio, Alexis Saelemaekers (74' Isaac Mbenza)

Włochy: Alex Meret - Arturo Calabresi, Gianluca Mancini, Alessandro Bastoni, Giuseppe Pezzella - Nicolo Barella (90' Federico Dimarco), Rolando Mandragora - Federico Chiesa, Manuel Locatelli (72' Sandro Tonalli), Lorenzo Pellegrini (79' Federico Bonazzoli) - Patrick Cutrone

Żółte kartki: Saelemaekers, Cools, Heynen, Mangala, Verschaeren, Mbenza (Belgia) oraz Locatelli, Chiesa, Pezzella, Mancini (Włochy)