Liga Mistrzów: wyniki II rundy eliminacji. Damian Kądzior i spółka z Dinama Zagrzeb awansowali. PSV Eindhoven odpadło

Dinamo Zagrzeb zwyciężyło 3:0 z Saburtalo Tbilisi i wystąpi w III rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Najwięcej goli i zwrotów akcji było w dwumeczu FC Basel z PSV Eindhoven. Awansował wicemistrz Szwajcarii.

Valentin Stocker (FC Basel) i Hirving Lozano (PSV) PAP/EPA / GEORGIOS KEFALAS / Na zdjęciu: Valentin Stocker (FC Basel) i Hirving Lozano (PSV)
Dinamo Zagrzeb wypracowało sobie zaliczkę już w Gruzji, gdzie wygrało 2:0. Damian Kądzior był w obu spotkaniach podstawowym piłkarzem Nenada Bjelicy. Reprezentant Polski rozegrał 164 minuty, a w 16 spotkaniach Dinama w poprzedniej edycji europejskich pucharów spędził na boiskach tylko 215 minut.

Najlepsze sytuacje podbramkowe w pierwszej połowie rewanżu zmarnowali Izet Hajrović i Giorgi Gabedawa. Były napastnik Zagłębia Sosnowiec dostał otwierające podanie, po którym strzelił z ostrego kąta obok bramki. W 33. minucie Gabedawa główkował lepiej, ale w golkipera Dinama po wrzutce z rzutu wolnego. W drugiej połowie zarysowała się przewaga zespołu z Zagrzebia w uderzeniach celnych. W 76. minucie Dinamo strzeliło gola na 1:0. Mislav Orsić huknął po mądrym podaniu Bruno Petkovicia. Piłkarz, który asystował przy pierwszym trafieniu, zmienił wynik na 2:0 po zagraniu Daniego Olmo. Hiszpan wystąpił w ostatnim kwadransie zamiast Kądziora i również on ustalił rezultat na 3:0. Wprowadzenie Olmo za Polaka było dobrym wyborem Bjelicy.

Następnym przeciwnikiem Kądziora i spółki będzie węgierski Ferencvarosi TC, który wyeliminował maltański Valletta FC. Pierwsze spotkanie wygrał u siebie 3:1, po czym zremisował 1:1.

Tydzień temu rozpoczęła się rywalizacja na ścieżce niemistrzowskiej eliminacji. Duże emocje były w Eindhoven, gdzie PSV jeszcze w 89. minucie przegrywało 1:2 z FC Basel, ale przed ostatnim gwizdkiem zdążyło odwrócić wynik na 3:2. Wicemistrz Holandii zabrał zaliczkę do Szwajcarii. W rewanżu kolejne zwroty akcji, następne wzloty i upadki. Tym razem ostatnie słowo należało do zawodników z Bazylei, którzy awansowali dzięki wygranej 2:1. Drużyna z Eindhoven, która w poprzednim sezonie Eredivisie mocno naciskała na Ajax Amsterdam, nie wystąpi w Lidze Mistrzów wskutek minimalnej przegranej w pasjonującym dwumeczu. Padło w nim osiem bramek.

Trochę mniej, bo po siedem goli było w dwumeczach Nomme Kalju z Celtikiem Glasgow, a także Maccabi Tel Awiw z CFR Cluj. Mistrz Szkocji nie miał litości dla przeciwnika i rozbił go 7:0. Po zwycięstwie 5:0 u siebie zatriumfował 2:0 w Estonii. Więcej niepewności było w konfrontacjach izraelsko-rumuńskich. Pogromca Ludogorca Razgrad ponownie cieszył się po ostatnim gwizdku. CFR Cluj osiągnęło "zwycięski remis" 2:2 w Tel Awiwie po wiktorii 2:1 sprzed tygodnia.

Andrija Pavlović strzelił trzy gole dla APOEL-u Nikozja w rewanżu z Sutjeską Niksić. Mistrz Cypru potwierdził wynikiem 3:0 wyższość po zwycięstwie 1:0 w Czarnogórze. Pavlović od 71. minuty odpoczywał, a jego zmiennikiem był Roman Bezjak, były napastnik Jagiellonii Białystok.

Olympiakos Pireus szukał przez 140 minut sposobu na strzelenie gola Viktorii Pilzno. Kiedy wreszcie go znalazł, wypunktował wicemistrza Czech do stanu 4:0. Olympiakos szykował się do konfrontacji z Viktorią na zgrupowaniu w Gniewinie.