Polska we wstydliwym gronie. Te kraje nie mają już drużyn w europejskich pucharach

Po odpadnięciu Legii Warszawa z IV rundy Ligi Europy nie mamy już żadnego przedstawiciela w europejskich pucharach. Spośród 25 takich państw Polska zajmuje drugie najwyższe miejsce rankingu UEFA.

Igor Kubiak
Igor Kubiak
piłkarze Legii Warszawa po porażce z Rangers FC PAP/EPA / Na zdjęciu: piłkarze Legii Warszawa po porażce z Rangers FC
Trzeci rok z rzędu polskiej ekipy nie ma w grupowej fazie europejskich pucharów. W sezonie 2019/2020 we wrześniu poza granicami kraju nie będą rywalizować też ekipy z Albanii, Andory, Armenii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Estonii, Finlandii, Gibraltaru, Gruzji, Irlandii, Irlandii Północnej, Islandii, Izraela, Kosowa, Liechtensteinu, Litwy, Łotwy, Macedonii Północnej, Malty, Mołdawii, San Marino, Walii i Wysp Owczych.

Podliczając poprzednie pięć sezonów Polska znajduje się na 25. miejscu w rankingu UEFA. Spośród krajów bez drużyn w europejskich pucharach wyżej jest tylko Białoruś (21). Wciąż w Lidze Europy grają za to kluby z państw niżej sklasyfikowanych - Azerbejdżanu, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier, a nawet Luksemburga.

Na czerwono państwa, które nie mają już drużyn w europejskich pucharach. Na czerwono państwa, które nie mają już drużyn w europejskich pucharach.
Warto zaznaczyć, że ten ostatni kraj zajmuje dopiero 43. miejsce w aktualnym rankingu, a mistrz Football 1991 Dudelange do grupowej fazy LE zakwalifikował się drugi raz z rzędu. ZOBACZ WIDEO "Druga połowa". Czy transfer Philippe Coutinho to hit? "Tylko nazwisko, bo na pewno nie występy"
Tym samym Polska znalazła się w gronie państw, które nie poprawią już swojego współczynnika UEFA na trwający sezon. Przypominamy, że do do rankingu branych jest pod uwagę ostatnich pięć sezonów. Miejsce w rankingu decyduje o tym, ile klubów będzie grało w Lidze Mistrzów i Lidze Europy, a także, od której rundy rozpoczną rywalizację.

W tym sezonie tylko Legia spośród polskich klubów potrafiła wyeliminować rywala. Polskę w europejskich pucharach reprezentował jeszcze Piast Gliwice (odpadł z I rundy kw. Ligi Mistrzów z BATE Borysów, i z II rundy kw. Ligi Europy z Riga FC), Cracovia (odpadła z I rundy kw. LE z DAC Dunajską Stredą) i Lechia Gdańsk (odpadła z II rundy kw. LE z Broendby).

Czytaj teżLiga Europy. Paweł Kapusta: Nic nowego, nic śmiesznego. Polska czarną dziurą na piłkarskiej mapie Europy (komentarz)

Czytaj teżLiga Europy. Glasgow Rangers - Legia Warszawa. Artur Boruc podniósł ciśnienie na Ibrox

Państwa, które wciąż mają swoich przedstawicieli w europejskich pucharach (LM - Liga Mistrzów, LE - Liga Europy):

7 klubów
Anglia (4 LM, 3 LE)
Hiszpania (4 LM, 3 LE)
Niemcy (4 LM, 3 LE)

6
Włochy (4 LM, 2 LE)

5
Francja (3 LM, 2 LE)
Portugalia (1 LM, 4 LE)

4
Rosja (2 LM, 2 LE)
Belgia (2 LM, 2 LE)
Turcja (1 LM, 3 LE)
Holandia (1 LM, 3 LE)

3
Ukraina (1 LM, 2 LE)
Austria (1 LM, 2 LE)
Szwajcaria (3 LE)


Serbia (1 LM, 1 LE)
Szkocja (2 LE)

1
Chorwacja (1 LM)
Grecja (1 LM)
Czechy (1 LM)
Azerbejdżan (1 LE)
Bułgaria (1 LE)
Cypr (1 LE)
Dania (1 LE)
Kazachstan (1 LE)
Luksemburg (1 LE)
Norwegia (1 LE)
Rumunia (1 LE)
Serbia (1 LE)
Słowacja (1 LE)
Szwecja (1 LE)
Węgry (1 LE)

Czy w przyszłym sezonie polski klub zagra w grupowej fazie Ligi Mistrzów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×