Eliminacje Euro 2020: Czechy - Anglia. Niespodzianka w Pradze! Zdenek Ondrasek pogrążył "Synów Albionu"

Anglicy mogli sobie zapewnić awans do turnieju finałowego ME 2020, ale zawiedli na całej linii! Faworyt grupy A przegrał w Pradze z Czechami 1:2, a decydującego gola zdobył były napastnik Wisły Kraków, Zdenek Ondrasek.

Szymon Mierzyński
Zdenek Ondrasek i Jordan Pickford PAP/EPA / MARTIN DIVISEK / Na zdjęciu: Zdenek Ondrasek i Jordan Pickford
"Synowie Albionu" nie mogli sobie wyobrazić lepszego początku, bo objęli prowadzenie już w 5. minucie, a gola dostali tak naprawdę w prezencie. Lukas Masopust podciął we własnym polu karnym Raheema Sterlinga, zaś jedenastkę uderzeniem w sam środek bramki wykorzystał Harry Kane. Napastnik Tottenhamu Hotspur podjął spore ryzyko, lecz udało mu się zmylić Tomasa Vaclika, który rzucił się w prawy róg.

Anglicy zaczęli wyśmienicie, ale równie łatwo roztrwonili skromną zaliczkę. Gospodarzom udało się wyrównać już po czterech minutach, gdy w ogromnym zamieszaniu po rzucie rożnym do siatki trafił Jakub Brabec.

W drugiej połowie lepsze okazje na gola mieli przyjezdni, ale pojedynki sam na sam z Vaclikiem przegrali Sterling, a następnie Kane.

Ta nieskuteczność była brzemienna w skutkach, bo w 85. minucie zespół Garetha Southgate'a pogubił się na własnej połowie i został za to boleśnie skarcony. Po prostej stracie rywali Masopust pomknął prawym skrzydłem, wpadł w pole karne i wyłożył piłkę Zdenkowi Ondraskowi, a były napastnik Wisły Kraków wykonał egzekucję płaskim strzałem. Pickford był bez szans.

Czesi dowieźli prowadzenie 2:1 do ostatniego gwizdka i umocnili się na 2. miejscu w tabeli grupy A. Mają teraz 12 pkt. - tyle samo co Anglicy.

Przy ewentualnym zwycięstwie w Pradze "Synowie Albionu" mogli już w piątek świętować awans do turnieju finałowego Euro 2020. Zawalili jednak sprawę, doznali pierwszej porażki w eliminacjach i na radość przyjdzie im jeszcze poczekać.

->Eliminacje Euro 2020: zwycięstwo z Macedonią Północną da Polsce awans. Inne wyniki mogą być nieistotne

Czechy - Anglia 2:1 (1:1)
0:1 - Harry Kane (k.) 5'
1:1 - Jakub Brabec 9'
2:1 - Zdenek Ondrasek 85'

Czechy: Tomas Vaclik - Vladimir Coufal, Ondrej Celustka, Jakub Brabec, Jan Boril, Tomas Soucek, Alex Kral, Lukas Masopust (89' Jaromir Zmrhal), Vladimir Darida, Jakub Jankto (83' Jan Kopic), Patrik Schick (65' Zdenek Ondrasek).

Anglia: Jordan Pickford - Kieran Tripper, Michael Keane, Harry Maguire, Danny Rose, Jordan Henderson, Declan Rice (88' Tammy Abraham), Jadon Sancho (73' Marcus Rashford), Mason Mount (72' Ross Barkley), Raheem Sterling, Harry Kane.

Żółte kartki: Jakub Jankto (Czechy) oraz Danny Rose, Raheem Sterling, Jordan Henderson (Anglia).

Sędzia: Damir Skomina (Słowenia).