PKO Ekstraklasa: Pogoń - Lechia. Remis w starciu na Pomorzu

Santeri Hostikka otworzył wynik meczu Pogoni z Lechią Gdańsk już w 4. minucie. Zanosiło się na kanonadę, ale później było znacznie więcej kartek niż goli. W Szczecinie padł remis 1:1.

piłkarz Pogoni Szczecin Kamil Drygas (z prawej) i Kristers Tobers (z lewej) z Lechii Gdańsk PAP / Marcin Bielecki / Na zdjęciu: piłkarz Pogoni Szczecin Kamil Drygas (z prawej) i Kristers Tobers (z lewej) z Lechii Gdańsk
Najbliższa przyszłość obu klubów wyjaśniła się w środę. Tak Pogoń Szczecin, jak i Lechia Gdańsk awansowały do grupy mistrzowskiej. To oznacza, że rozegrany w niedzielę mecz nie był ich ostatnim w sezonie, a także, że ponownie rozstrzygną one między sobą kwestię prymatu na Pomorzu.

W przypadku Pogoni wchodził jeszcze w grę awans do topowej czwórki na koniec sezonu zasadniczego. To pozwoliłoby rozegrać więcej meczów w grupie mistrzowskiej u siebie i teoretycznie ułatwiło walkę o miejsca w europejskich pucharach. Nie ma jednak co ukrywać, że obecna forma szczecinian, a także gdańszczan nie stawia ich na pole position w wyścigu do Ligi Europy.

Spotkanie nie miało dużego ciężaru gatunkowego, ale w przeszłości zespoły z Pomorza potrafiły tworzyć atrakcyjne widowiska. Na przykład poprzednia wizyta Lechii w Szczecinie zakończyła się jej zwycięstwem 4:3.

Także w niedzielę padły gole i na tego pierwszego nie trzeba było długo czekać. Pogoń Szczecin objęła prowadzenie wskutek praktycznie pierwszego ataku w 4. minucie. Santeri Hostikka strzelił z centrum pola karnego na 1:0 po podaniu Macieja Żurawskiego. Fin po długich staraniach oraz oczekiwaniu cieszył się z bramki dla klubu znad Odry.

Lechia ponownie musiała gonić przeciwnika, co w rundzie wiosennej raz z lepszym, raz z gorszym skutkiem, stało się jej specjalnością. W 30. minucie podopieczni Piotra Stokowca udokumentowali swoją ofensywę golem na 1:1. Maciej Gajos przymierzył obok muru z rzutu wolnego wywalczonego w pobliżu pola karnego.

Ciekawym wydarzeniem popołudnia był występ Łukasza Zwolińskiego w barwach Lechii w Szczecinie. Napastnik jeszcze nie grał w roli gościa na stadionie Pogoni od czasu rozstania z tym klubem. Ostatnio był w wysokiej formie strzeleckiej i zdobył cztery bramki w trzech spotkaniach po restarcie PKO Ekstraklasy. W 20. minucie Zwoliński oddał strzał z bliska w słupek i miał czego żałować, ponieważ równie dobrej szansy na kontynuowanie serii nie miał.

Zwoliński i spółka nadal szukali zwycięskiego gola po przerwie, ale Pogoń Szczecin absolutnie nie statystowała. Generalnie rywalizacja była wyrównana i ani gospodarze, ani goście nie przeprowadzili huraganowego szturmu, żeby koniecznie rozstrzygnąć pojedynek. Skończyło się remisem 1:1.

W Pogoni można było mówić o meczu powrotów. Konstantinos Triantafyllopoulos zagrał pierwszy raz po kontuzji i odbudował duet stoperów z Benediktem Zechem. Swoje pięć minut dostali Damian Dąbrowski i Paweł Cibicki, a co najważniejsze dla szczecinian, w podstawowym składzie zobaczyli Kamila Drygasa po raz pierwszy od ponad 10 miesięcy. - Jeżeli powie mi, że jest gotowy grać od początku, to zagra - obiecywał trener Kosta Runjaić i dotrzymał słowa.

Pogoń Szczecin - Lechia Gdańsk 1:1 (1:1)
1:0 - Santeri Hostikka 4'
1:1 - Maciej Gajos 30'

Pogoń: Dante Stipica - Jakub Bartkowski, Konstantinos Triantafyllopoulos, Benedikt Zech, Hubert Matynia - Damian Dąbrowski, Kamil Drygas (71' Hubert Turski) - David Stec, Maciej Żurawski (73' Tomas Podstawski), Santeri Hostikka - Paweł Cibicki (67' Sebastian Kowalczyk)

Lechia: Dusan Kuciak - Karol Fila, Michał Nalepa, Mario Maloca, Rafał Pietrzak - Kristers Tobers - Jaroslav Mihalik (61' Conrado), Maciej Gajos, Jarosław Kubicki, Kenny Saief (84' Flavio Paixao) - Łukasz Zwoliński (73' Ze Gomes)

Żółte kartki: Matynia, Drygas, Kowalczyk, Bartkowski, Triantafyllopoulos (Pogoń) oraz Zwoliński (Lechia)

16 ŁKS Łódź 37 6 6 25 33:68 24

Czy Pogoń Szczecin zakończy sezon na wyższym miejscu w tabeli niż Lechia Gdańsk?