PKO Ekstraklasa: Pogoń - Jagiellonia. Remis w Szczecinie. Długi, ale skuteczny pościg gości

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Marcin Bielecki / Na zdjęciu: Jakov Puljic i Kostas Triantafyllopoulos walczą o piłkę

Pogoń Szczecin grała w dziesięciu przez prawie całe spotkanie z Jagiellonią Białystok. Miała dwubramkową przewagę, ale nie utrzymała jej do ostatniego gwizdka. Bramka na 2:2 padła w doliczonym czasie.

Żeby dostać się z Białegostoku do Szczecina, trzeba przejechać Polskę wszerz. Najsilniejsze kluby z tych miast stoczyły jednak sąsiedzkie starcie. Pogoń i Jagiellonia są obok siebie na dnie grupy mistrzowskiej PKO Ekstraklasy i w takim pojedynku miały mało do stracenia. Jedni i drudzy daleko nie spadną, a mogą jeszcze dać trochę radości swoim kibicom w końcówce sezonu.

- Codziennie rozmawiamy o skuteczności - mówił przed meczem trener Kosta Runjaić, którego Pogoń strzeliła tylko trzy gole w ośmiu spotkaniach po restarcie ligi. To był opłakany dorobek. Jego podopieczni mogli mieć dość tak intensywnych rozmów na ten sam temat i w niedzielę skutecznie zaatakowali po niespełna trzech minutach. Kamil Drygas strzelił gola na 1:0 po dograniu Huberta Matyni. Gospodarze zaliczyli wymarzone wejście w mecz.

Matynia zaliczył piorunujący występ. Potrwał on 17 minut. Po zanotowaniu asysty obrońca Pogoni dostał w krótkim okresie dwie żółte kartki i Szymon Marciniak odesłał nadmiernie naładowanego agresją piłkarza do szatni. Runjaić musiał reagować, a jego ruchem było uzupełnienie luki w defensywie Ricardo Nunesem. W Jagiellonii w podobnym fragmencie meczu wszedł Dawid Szymonowicz za kontuzjowanego Bogdana Tiru. Na pewno więc nie można było powiedzieć, że mało dzieje się na boisku.

Dziesięciu gospodarzy zaczęło się bronić, co nie oznacza, że zajęło się wyłącznie tym. W 35. minucie Adam Frączczak ruszył w kierunku bramki Jagiellonii i najpierw wywalczył rzut karny, a następnie przymierzył z niego na 2:0. Szymon Marciniak gwizdnął po faulu Damiana Węglarza, a że napastnik gospodarzy nie zwykł marnować takich szans, to Portowcy zdobyli już niezłą zaliczkę. Brylowało kapitanów dwóch, ponieważ Frączczak i Drygas są pierwszymi w kolejce po opaskę w Pogoni i wiodą prym w szatni.

Stęsknionym za odnoszeniem zwycięstw szczecinianom nie brakowało motywacji przed drugą połową. Pytanie brzmiało, czy wystarczy im energii do dalszego odpierania ataków jedenastu graczy Jagiellonii. Przyjezdnych jeszcze nie wypadało skreślać w przerwie, choć odwrócenie wyniku było możliwe tylko pod warunkiem diametralnej poprawy w grze.

Jagiellonia wygrała cztery poprzednie mecze na wyjeździe, a po raz ostatni wracała bez punktów do Białegostoku w lutym. W Szczecinie jednak czas mijał i mimo oddania aż 17 strzałów przez godzinę, nie było ani wyrównania gości, ani nawet paniki w obronie Pogoni. Dlatego zaczęło zanosić się na przełamanie podopiecznych Kosty Runjaicia. Do pierwszego zwycięstwa po pięciu kolejkach bez wygranej zabrakło im detali.

Trafienie kontaktowe dla Jagiellonii było dopiero w 82. minucie. Tomas Prikryl dodał wiary gościom w możliwość zapunktowania strzałem po wymanewrowaniu Dantego Stipicy. Białostoczanie ruszyli do jeszcze jednego szturmu, którego efektem była bramka na 2:2 Jakova Puljicia w doliczonym czasie. Długi, ale skuteczny pościg Jagiellonii zakończył się sukcesem. Mogli nawet wyprzedzić Pogoń, ale piłki meczowej nie wykorzystał Puljić.

Pogoń Szczecin - Jagiellonia Białystok 2:2 (2:0) 1:0 - Kamil Drygas 3' 2:0 - Adam Frączczak (k.) 35' 2:1 - Tomas Prikryl 82' 2:2 - Jakov Puljić (k.) 90'

Pogoń: Dante Stipica - David Stec, Benedikt Zech, Konstantinos Triantafyllopoulos, Hubert Matynia - Damian Dąbrowski, Kamil Drygas (73' Tomas Podstawski) - Santeri Hostikka (23' Ricardo Nunes), Damian Dąbrowski, Maciej Żurawski (46' Jakub Bartkowski), Sebastian Kowalczyk - Adam Frączczak

Jagiellonia: Damian Węglarz - Andrej Kadlec (57' Bartłomiej Wdowik), Ivan Runje, Bogdan Tiru (21' Dawid Szymonowicz), Jakub Wójcicki - Martin Pospisil, Taras Romanczuk - Tomas Prikryl, Jesus Imaz (62' Juan Camara), Bartosz Bida - Jakov Puljić

Żółte kartki: Matynia, Stec, Nunes (Pogoń) oraz Bida, Wdowik, Runje (Jagiellonia)

Czerwona kartka: Hubert Matynia (Pogoń) /17' - za drugą żółtą/

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock)