Fortuna I liga: Podbeskidzie Bielsko-Biała wygrało efektownie. Do PKO Ekstraklasy został jeden krok

Podbeskidzie Bielsko-Biała odniosło przekonujące zwycięstwo 3:0 z GKS-em 1962 Jastrzębie. Góralom brakuje jednej wygranej, żeby potwierdzić awans do PKO Ekstraklasy. Pokonanym nie pomogła przeprowadzona w tym tygodniu zmiana trenera.

piłkarze Podbeskidzia Bielsko-Biała WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: piłkarze Podbeskidzia Bielsko-Biała
W piątek Warta Poznań zwyciężyła 2:0 z Zagłębiem Sosnowiec. Taki wynik oznaczał, że Podbeskidzie Bielsko-Biała nie miało możliwości zagwarantowania sobie awansu w 31. kolejce. Szampany nie przydały się w Jastrzębiu-Zdroju, w którym to nieco ponad rok temu z wejścia do PKO Ekstraklasy cieszył się ŁKS Łódź. Górale wykonali mimo to kolejny duży krok w kierunku sukcesu.

GKS 1962 Jastrzębie nie punktuje w rundzie wiosennej ani kosztem ligowych mocarzy, ani maruderów, a pasmo niepowodzeń doprowadziło do zmiany trenera. Paweł Ściebura zastąpił na stanowisku Jarosława Skrobacza i w sobotę debiutował na zapleczu PKO Ekstraklasy. Wielkiej rewolucji w jedenastce gospodarzy być nie mogło. Ściebura postawił jednak na w miarę odważne ustawienie z Markiem Mrozem i Kamilem Jadachem w środku pola. Inna sprawa, że jego efektu nie było widać w grze.

Podbeskidzie było bardziej zdeterminowane, żeby wyjść na prowadzenie w pierwszej połowie. W 39. minucie Mateusz Sopoćko strzelił na 1:0 z linii pola karnego po podaniu Tomasza Nowaka. Trener Krzysztof Brede ponownie trafił z wyborem młodzieżowca. We wcześniejszych meczach kredyt zaufania spłacali czy to Filip Laskowski, czy to Jakub Bieroński. Tym razem przymierzył Sopoćko i była to jego trzecia bramka w sezonie.

GKS miał za mało argumentów. W pierwszej połowie postraszył tylko jednym strzałem celnym, ale prostym dla Martina Polacka. Była też akcja z wykorzystaniem Kamila Adamka, ale również ją poskromił Słowak. Po przerwie gospodarze musieli zaproponować więcej, jeżeli chcieli zaszkodzić liderowi. Fakt, że byli groźniejsi, ale nie wystarczyło energii i pomysłu na choćby jednego gola.

Podbeskidzie nie miało zamiaru oddać piłki, ani inicjatywy przeciwnikom przynajmniej do momentu powiększenia przewagi. Było to widać po przerwie. W 60. minucie Marko Roginić główkował na 2:0 po dośrodkowaniu Kacpra Gacha, a kiedy już Górale przestawili się na szybki atak, zadali cios na 3:0. W 79. minucie Tomasz Nowak przymierzył z rzutu karnego za faul Grzegorza Drazika na Karolu Danielaku.

Po zwycięstwie przewaga Podbeskidzia nad trzecią Wartą Poznań wynosi sześć punktów. Biorąc pod uwagę jego korzystny bilans meczów bezpośrednich z Zielonymi, w 32. kolejce będzie mogło zapewnić sobie awans bez interesowania się pozostałymi wynikami.

GKS 1962 Jastrzębie - Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:3 (0:1)
0:1 - Mateusz Sopoćko 39'
0:2 - Marko Roginić 60'
0:3 - Tomasz Nowak (k.) 79'

GKS: Grzegorz Drazik - Dominik Kulawiak (80' Mateusz Słodowy), Bartosz Jaroszek, Kamil Szymura, Dawid Gojny - Damian Tront - Petr Galuska (63' Dominik Szczęch), Kamil Jadach, Marek Mróz, Farid Ali - Kamil Adamek (63' Daniel Szczepan)

Podbeskidzie: Martin Polacek - Bartosz Jaroch, Aleksander Komor, Kornel Osyra, Kacper Gach - Rafał Figiel, Michał Rzuchowski - Karol Danielak (86' Mateusz Marzec), Tomasz Nowak (89' Desley Ubbink), Mateusz Sopoćko (82' Filip Laskowski) - Marko Roginić

Żółte kartki: Ali, Szczęch (GKS) oraz Figiel (Podbeskidzie)

Sędzia: Jacek Małyszek (Lublin)