Liga Mistrzów: Borussia Dortmund postawiła na swoim, Szymon Czyż zadebiutował w Lazio

Borussia Dortmund wyraźnie przeważała w meczu z Zenitem Sankt Petersburg i udało jej się to potwierdzić w końcówce trafieniami na 2:0. Nie wystąpił Łukasz Piszczek. Zagrał natomiast Szymon Czyż w zremisowanym 1:1 spotkaniu Lazio z Club Brugge.

Artem Dzyuba (z lewej) oraz Manuel Akanji PAP/EPA / FRIEDEMANN VOGEL / Na zdjęciu: Artem Dzyuba (z lewej) oraz Manuel Akanji
Tej jesieni wszystko dzieje się szybko w europejskich pucharach. Czasu na poprawianie formy, odrabianie strat jest mało. Dlatego po porażce sprzed tygodnia piłkarze Borussii Dortmund i Zenita Sankt Petersburg byli świadomi, że ewentualna kolejna strata punktów postawi ich pod ścianą.

Początek pojedynku był ostrożny. Ani podopieczni Luciena Favre'a, ani ich przeciwnicy z Rosji nie podjęli ryzyka. Raczej badali swoje możliwości, sprawdzali co przygotowała druga strona na środowy wieczór. Na zakończenie pierwszego kwadransa Giovanni Reyna huknął niecelnie z dystansu. To była zapowiedź bardziej zdecydowanego ataku zespołu z Dortmundu.

Zarysowała się przewaga Borussii pod względem posiadania piłki. Jej rozegrania były coraz dłuższe, a Zenit zaczął wycofywać się coraz głębiej w kierunku bramki Michaiła Kierżakowa. Na desancie gospodarze mieli Erlinga Haalanda, a o dostarczenie piłki Norwegowi mieli dbać Marco Reus, Jadon Sancho oraz Giovanni Reyna. Akcja zgodna właśnie z tym schematem była w 42. minucie. Na jej zakończenie Norweg nie trafił potężnym strzałem w bramkę Michaiła Kierżakowa. Przed oczami miał tylko golkipera, więc miał czego żałować.

W 47. minucie Erling Haaland ponownie nieznacznie pomylił się. Uderzenie snajpera Borussii z półdystansu zatrzymało się na słupku bramki Zenita. Przyjezdni mieli coraz więcej szczęścia, a o nabraniu respektu wobec gospodarzy świadczyło ślamazarne wprowadzanie piłki do gry przez Michaiła Kierżakowa. Bjorn Kuipers wcześnie zagroził bramkarzowi pokazaniem żółtej kartki.

Po godzinie rozpadało się w Dortmundzie. Najchłodniej w tej ulewie mogło zrobić się bramkarzowi Borussii, ponieważ jego kompani z pola utrzymywali piłkę przez 90 procent czasu na połowie Zenita. Z jednej strony można było mówić o oblężeniu, ale też chwalić obronę Zenita, ponieważ Dejan Lovren, Jarosław Rakickij i spółka długo nie kapitulowali.

Borussia postawia na swoim i potwierdziła przewagę golem z rzutu karnego w 78. minucie. Sędzia gwizdnął nieprzepisowe zagranie Wiaczesława Karawajewa, a za wykonanie jedenastki zabrał się Jadon Sancho. Anglik uniósł odpowiedzialność i przymierzył do bramki. Wynik na 2:0 ustalił Erling Haaland w doliczonym czasie i odrobinę wymęczone, ale zasłużone zwycięstwo podopiecznych Luciene'a Favre'a stało się faktem.

Borussia Dortmund - Zenit Sankt Petersburg 2:0 (0:0)
1:0 - Jadon Sancho (k.) 79'
2:0 - Erling Haaland 90'

Borussia: Roman Burki - Thomas Meunier, Manuel Akanji, Mats Hummels, Raphael Guerreiro - Mahmoud Dahoud (67' Thorgan Hazard), Axel Witsel - Jadon Sancho (84' Thomas Delaney), Marco Reus (74' Julian Brandt), Giovanni Reyna (84' Jude Bellingham) - Erling Haaland

Zenit: Michaił Kierżakow - Wiaczesław Karawajew, Dejan Lovren, Jarosław Rakickij, Douglas Santos - Wendell, Wilmar Barrios (81' Aleksiej Sutormin), Aleksandr Jerochin - Daler Kuzjajew (71' Magomied Ozdojew), Artiom Dziuba (46' Andriej Mostowoj), Sebastian Driussi (74' Jurij Żyrkow)

Żółte kartki: Kuzjajew, Karawajew (Zenit)

Sędzia: Bjorn Kuipers (Holandia)

***

Gigantycznie osłabione Lazio zdołało objąć prowadzenie w meczu na wyjeździe z Club Brugge. Po golu Joaquina Correi nie pozwalało na zagrażanie bramce Pepe Reiny, ale bezmyślnie sprokurowana przez Patrica jedenastka poskutkowała wyrównaniem w pierwszej połowie. Po przerwie wynik 1:1 nie zmienił się, a debiut w pierwszym zespole Lazio zaliczył Szymon Czyż. Polak zmienił Felipe Caicedo w 68. minucie, a swój występ zaznaczył żółtą kartką.

Club Brugge - Lazio 1:1 (1:1) 0:1 - Joaquin Correa 14' 1:1 - Hans Vanaken (k.) 41'