Fortuna I Liga. Sędzia skrzywdził Widzew Łódź?

To było spotkanie, o którym piłkarze i kibice obu ekip będą chcieli zapomnieć. Odra Opole zremisowała bezbramkowo z Widzewem Łódź w zaległym spotkaniu 17. kolejki Fortuna I Ligi. Nie zabrakło jednak sędziowskich kontrowersji.

Krzysztof Sędzicki
Dawid Czapliński (z lewej) i Łukasz Kosakiewicz Newspix / MIROSLAW SZOZDA / 400mm.pl / Na zdjęciu: Dawid Czapliński (z lewej) i Łukasz Kosakiewicz
Łodzianie jechali do Opola dość świeżo po remisie w derbach Łodzi z ŁKS-em. Mają prawo odczuwać niedosyt, bo do przerwy prowadzili 2:0. Ostatecznie jednak udało im się uratować punkt. Z jednej strony to niezły bilans w meczu z kandydatem do awansu. Z drugiej, widzewiacy mieli chrapkę na więcej.

- Czujemy po tym meczu niedosyt. Wiadomo, że derby to szczególne spotkanie, w którym można pokazać, kto rządzi w mieście i udowodnić lokalnemu rywalowi, kto jest lepszy na boisku. Tym bardziej boli nas stracona w końcówce bramka, zwłaszcza że zagraliśmy dobrą pierwszą połowę. Na pewno będziemy rozmawiać o tym meczu i błędach, które popełniliśmy, przez co druga połowa wyglądała tak, a nie inaczej - mówił po spotkaniu dla oficjalnej strony Widzewa Michael Ameyaw.

Warto przypomnieć, że było to spotkanie zaległe z 17. kolejki. Pierwotnie miało zostać rozegrane 13 grudnia, ale ze względu na zakażenia koronawirusem został przełożony na 10 marca. Obie drużyny były sąsiadami w tabeli Fortuna I Ligi i traktowały ten mecz jako jedna z ostatnich szans do włączenia się do gry o czołową szóstkę.

Pierwsza część gry optycznie zdecydowanie dla gości. Jednak na liczenie sytuacji bramkowych spokojnie wystarczyłoby palców jednej ręki. W 20. minucie pod bardzo ostrym kątem atakował bramkę rywali Paweł Tomczyk, ale - gdyby to była gra - napisalibyśmy, że przeładował przycisk strzału. Chwilę później w podobnej sytuacji Michael Ameyaw odegrał piłkę do Patryka Muchy, a ten huknął w... plecy Tomczyka.

W odpowiedzi Odra szukała dośrodkowań, głównie z lewej strony. Jedno z nich trafiło do Dawida Korta, który minimalnie się pomylił. Gospodarze mieli jeszcze jedną niezłą szansę. W 39. minucie strzał Miłosza Trojaka został zablokowany, ale Adam Żak nie wykazał się refleksem i nie trącił piłki po rykoszecie.

Widzew mógł pochwalić się jeszcze kontrą Tomczyka, ale ponieważ skończyło się na zablokowanym strzale, nie ma się za bardzo czym chwalić. Jednak łodzianie mają prawo czuć się pokrzywdzeni, bo w 55. minucie sędzia Piotr Urban podyktował rzut karny dla gości za faul na Dominiku Kunie.

Strzał z 11. metra Tomczyka odbił Kuchta, dobitkę również, a przy trzeciej skapitulował. Tyle, że odgwizdał zagranie ręką napastnika czerwono-biało-czerwonych. Okazało się jednak, że ręką zagrał nie on, a Rafał Niziołek. W Fortuna I Lidze VARu jednak nie ma, więc gra toczyła się dalej.

Piłkarze trenera Enkeleida Dobiego wciąż szukali drogi do bramki Odry. Głównie poprzez dośrodkowania, ale trudno było o czystą pozycję do strzału. Warta uwagi była też kontra widzewiaków w 73. minucie. Przemysław Kita i Paweł Tomczyk ruszyli w akcji 2 na 2, ale... ten drugi był na dwumetrowym spalonym w momencie podania.

Spotkanie w stolicy polskiej piosenki zakończyło się bezbramkowym remisem. Porywającym widowiskiem zdecydowanie nie było. Po 90. minutach nie było jednego zabitego, a dwóch rannych, bo w kontekście włączenia się do walki o baraże taki rezultat ani Odry, ani Widzewa nie urządza.

Odra Opole - Widzew Łódź 0:0

Odra: Mateusz Kuchta - Kacper Tabiś, Mateusz Kamiński, Mateusz Wypych, Łukasz Winiarczyk - Rafał Niziołek, Miłosz Trojak - Konrad Nowak, Dawid Kort (66' Tomas Mikinić), Adam Żak - Dawid Czapliński (55' Arkadiusz Piech).

Widzew: Jakub Wrąbel - Łukasz Kosakiewicz, Krystian Nowak, Michał Grudniewski, Kacper Gach - Dominik Kun, Pateyk Mucha, Bartłomiej Poczobut, Michael Ameyaw (68' Piotr Samiec-Talar) - Przemysław Kita, Paweł Tomczyk.

Sędziował: Piotr Urban (Legionowo).

Żółte kartki: Janus (Odra) - Gach (Widzew).