Eliminacje MŚ 2022. Wielki pogrom w Azji. Japonia nie miała litości dla rywala

Kwalifikacje do mistrzostw świata mają to do siebie, że często mierzą się ze sobą drużyny z zupełnie innych biegunów. Tak było we wtorek, gdy Mongolia przegrała 0:14 z Japonią.

Michał Gałęzewski
reprezentacja Japonii Getty Images / Koji Watanabe / Na zdjęciu: reprezentacja Japonii
Piłka nożna w Mongolii z pewnością nie elektryzuje fanów futbolu na całym świecie. W pierwszym meczu pomiędzy Mongolią, a Japonią padł wynik 6:0 dla Japończyków. Teraz co prawda gospodarzem spotkania był kraj ze stolicą w Ułan Bator, jednak spotkanie odbyło się w japońskim mieście Chiba, położonym obok Tokio.

Mongołowie, których prowadzi trener ze Słowacji - Rastislav Bozik, w swojej kadrze mają praktycznie samych zawodników występujących w rodzimej lidze. Jedynym grającym poza tym krajem jest 20-letni Ganbayar Ganbold, który jako junior trafił do węgierskiej Puskas Akademii, który rozpoczął spotkanie z Japonią w wyjściowym składzie.

Już w pierwszej połowie piłkarze z Japonii prowadzili 5:0. Po zmianie stron tylko kontynuowali dzieło zniszczenia, które zintensyfikowali jeszcze bardziej w ostatnich minutach - od 87 minuty do końca doliczonego czasu gry dołożyli aż cztery gole, śrubując swój wynik.

Dla Japonii to drugie najwyższe zwycięstwo w historii - wcześniej aż 15:0 wygrali z Filipinami, miało to miejsce 27 września 1967 roku. Dla Mongołów natomiast nie jest to najwyższa wpadka w historii, 5 grudnia 1998 roku przegrali 0:15 z Uzbekistanem.

W tabeli grupy F pierwszej rundy eliminacji, Japonia prowadzi z kompletem zwycięstw Mongolia wygrała jak dotąd tylko z Myanmarem i zajmuje z trzema punktami ostatnie miejsce w grupie.

Co ciekawe nie był to jedyny wysoki wynik we wtorkowych meczach eliminacyjnych. W strefie CONCACAF (Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby) Kanada rozgromiła Kajmany aż 11:0. W Europie niespotykany mecz miał miejsce w Belgii, której reprezentacja pokonała Białoruś aż 8:0.

Mongolia - Japonia 0:14 (0:5)
0:1 - Minamino 13'
0:2 - Y.Osako 23'
0:3 - Kamada 26'
0:4 - Morita 33'
0:5 - Tuya 39'
0:6 - Y.Osako 55'
0:7 - Inagaki 68'