Serie A: piękne pożegnanie Gianluigiego Buffona. Juventus ruszył po paradzie weterana

Dużo wskazuje na to, że Gianluigi Buffon rozegrał ostatni mecz w lidze włoskiej. Weteran obronił w nim rzut karny, a zbudowany interwencją swojego bramkarza Juventus FC zwyciężył 3:1 z US Sassuolo.

piłkarze Juventusu PAP/EPA / ELISABETTA BARACCHI / Na zdjęciu: piłkarze Juventusu
Juventus FC zaliczył bolesne lądowanie poza miejscami premiowanymi awansem do Ligi Mistrzów. Po raz pierwszy w historii Allianz Stadium przegrał na nim z AC Milanem, a rozmiar tej porażki 0:3 szokował. Od niedzieli nie minęło dużo czasu i z jednej strony w Reggio Emilia nadarzyła się okazja do rehabilitacji, a z drugiej mógł to być kolejny nieprzyjemny wieczór dla Bianconerich. US Sassuolo było w wysokiej formie i gra o awans do europejskich pucharów.

Neroverdi atakowali na początku meczu, ale problem w tym, że straszyli Gianluigiego Buffona strzałami niecelnymi. Dwa razy spudłował Domenico Berardi, a raz Hamed Traore. Doświadczony zastępca Wojciecha Szczęsnego najpewniej rozgrywał ostatni mecz ligowy w barwach Juventusu. Pozostanie mu na pożegnanie finał Pucharu Włoch przeciwko Atalancie, również na stadionie w Reggio Emilia.

Festiwal nieskuteczności Sassuolo trwał, a Gianluigi Buffon rozpoczął pożegnanie z Serie A w dobrym stylu. W 16. minucie obronił on strzał z rzutu karnego Domenico Berardiego. Najskuteczniejszy zawodnik zespołu Roberto De Zerbiego uderzył za blisko środka bramki, czym ułatwił paradę weteranowi. W drugim meczu z rzędu golkiper Juventusu zatrzymał jedenastkę. Poprzednio zrobił to Szczęsny, który w niedzielę mierzył się z Franckiem Kessiem z Milanu.

Stara Dama długo nie odpowiadała na ataki gospodarzy, ale kiedy już to zrobiła, była bardzo skuteczna. W 28. minucie Adrien Rabiot strzelił na 1:0 po podaniu Federico Chiesy. Francuz bezkarnie biegał przed polem karnym przeciwnika, ułożył sobie piłkę na stopie i technicznym strzałem pokonał Andreę Consiglego.

W 45. minucie kolejny wypad Juventusu w odpowiednim momencie i z dobrym wykończeniem. Cristiano Ronaldo strzelił na 2:0 w sytuacji sam na sam z Andreą Consiglim po krótkim rajdzie i ośmieszeniu Marlona. Adrien Rabiot dorzucił asystę, a Portugalczyk świętował 100. trafienie w barwach Juventusu. Jeszcze nie było zawodnika w tym klubie, który potrzebował na osiągnięcie tej granicy mniej niż trzech sezonów.

Sassuolo starało się jeszcze powalczyć o odwrócenie wyniku w drugiej połowie. W 59. minucie Giacomo Raspadori wymienił podania z Manuelem Locatellim i znalazł sposób na pokonanie Gianluigiego Buffona. Neroverdi pozostali jednak w kontakcie z Juventusem przez zaledwie siedem minut. Paulo Dybala trafił na 3:1 po podaniu Dejana Kulusevskiego i tak samo jak Ronaldo miał 100. gola dla Juventusu na koncie. To trafienie praktycznie zamknęło mecz.

US Sassuolo - Juventus FC 1:3 (0:2)
0:1 - Adrien Rabiot 28'
0:2 - Cristiano Ronaldo 45'
1:2 - Giacomo Raspadori 59'
1:3 - Paulo Dybala 66'

W 16. minucie Domenico Berardi (Sassuolo) nie wykorzystał rzutu karnego. Gianluigi Buffon obronił.

Sassuolo: Andrea Consigli - Jeremy Toljan (56' Vlad Chiriches), Marlon, Gianmarco Ferrari, Georgios Kyriakopoulos (77' Rogerio) - Pedro Obiang (56' Maxime Lopez), Hamed Junior Traore (56' Gregoire Defrel), Manuel Locatelli - Domenico Berardi, Giacomo Raspadori, Jeremie Boga (77' Filip Djuricić)

Juventus: Gianluigi Buffon - Danilo, Matthijs De Ligt, Leonardo Bonucci, Alex Sandro - Dejan Kulusevski, Arthur Melo (61' Rodrigo Bentancur), Adrien Rabiot, Federico Chiesa (81' Juan Cuadrado) - Paulo Dybala (81' Weston McKennie), Cristiano Ronaldo

Żółte kartki: Marlon (Sassuolo) oraz Danilo, Chiesa (Juventus)

Sędzia: Piero Giacomelli

Oglądaj rozgrywki włoskiej Serie A na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy Juventus FC awansuje w tym sezonie do Ligi Mistrzów?