Znamy beniaminka PKO Ekstraklasy. Powrót po 36 latach!

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Adam Kumorowicz / Na zdjęciu: Michał Kaput (w środku)
PAP / Adam Kumorowicz / Na zdjęciu: Michał Kaput (w środku)

Radom po 36 latach doczekał się PKO Ekstraklasy. Po wygranej 2:0 nad Koroną Kielce Radomiak zapewnił sobie triumf w Fortuna I lidze i awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.

W tym artykule dowiesz się o:

Radomiakowi do awansu do PKO Ekstraklasy wystarczał remis w potyczce z Koroną. Kielczanie od kilku kolejek mogą już myśleć o kolejnym sezonie.

Batalia świetnie rozpoczęła się dla lidera Fortuna I ligi. W 2. minucie Damian Gąska z rzutu rożnego dośrodkował na piąty metr, a nadbiegający Dawid Abramowicz  głową wpakował piłkę do bramki.

Przegrywając Korona zaatakowała, ale goście nie potrafili oddać celnego uderzenia. Kilka razy było groźnie pod bramką Mateusza Kochalskiego. Piłka mijała jednak bramkę po strzałach Jakuba Łukowskiego i Jacka Kiełba.

W końcu ponownie zaatakował Radomiak. W 22. minucie potężnie sprzed pola karnego uderzył Mateusz Radecki, futbolówka odbiła się od górnej części poprzeczki i wyszła na aut bramkowy. Z kolei trzynaście minut później piłka bezpośrednio kopnięta z narożnika boiska minęła golkipera gości i trafiła w słupek.

Spokój Radomiak zapewnił sobie na cztery minuty przed przerwą. Po dalekim wrzucie z autu na piąty metr bramkarz wypiąstkował piłkę. Z linii pola karnego głową zagrał na trzeci metr Leandro. Radecki, także głową, z bliska trafił do siatki.

Po zmianie stron gospodarze mieli spotkanie pod kontrolą. Korona sporadycznie zagrażała radomianom. Brakowało groźnych uderzeń. W 77. minucie gorąco zrobiło się na boisku. W okolicach środka pola doszło do przepychanek. Wszystko zaczęło się od starcia Jacka Podgórskiego z Meikiem Karwotem. W efekcie arbiter czterech zawodników ukarał żółtymi kartkami.

W końcówce Radomiak nie pozwolił sobie zrobić krzywdy i pewnie dowiózł dwubramkowe prowadzenie do dziewięćdziesiątej minuty. Po końcowym gwizdku rozpoczęło się fetowanie powrotu drużyna z Radomia po 36 latach do PKO Ekstraklasy.

Radomiak Radom - Korona Kielce 2:0 (2:0) 1:0 - Dawid Abramowicz 2' 2:0 - Mateusz Radecki 41'

Radomiak Radom: Mateusz Kochalski - Damian Jakubik, Mateusz Cichocki, Raphael Rossi, Dawid Abramowicz - Leandro (90' Adam Banasiak), Meik Karwot, Michał Kaput, Damian Gąska (80' Artur Bogusz) - Mateusz Radecki (90' Maciej Świdzikowski) - Karol Angielski (80' Dominik Sokół).

Korona Kielce: Marcel Zapytowski - Grzegorz Szymusik, Mario Zebic, Radosław Seweryś, Dawid Lisowski - Filipe Oliveira - Jacek Podgórski, Marcin Szpakowski (56' Jakub Rybus), Marko Pervan (51' Zvonimir Petrović), Jacek Kiełb - Jakub Łukowski.

Żółte kartki: Abramowicz, Karwot, Leandro (Radomiak) oraz Lisowski, Zebic, Podgórski, Rybus (Korona).

Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom).