Znamy pierwszego ćwierćfinalistę Pucharu Narodów Afryki. Decydowały rzuty karne

Ogromną dramaturgię miał pierwszy mecz 1/8 finału Pucharu Narodów Afryki. W spotkaniu Burkina Faso z Gabonem o awansie do ćwierćfinału zadecydować musiał konkurs rzutów karnych.

Michał Piegza
Issa Kabore Getty Images / NurPhoto / Na zdjęciu: Issa Kabore
Puchar Narodów Afryki wszedł w fazę pucharową. W pierwszym meczu Burkina Faso, 2. w grupie A mierzyła siły z niepokonanym Gabonem, który także zajął 2. miejsce, tyle że w grupie C.

Trudniejszych rywali w eliminacjach teoretycznie mieli Gabończycy, którzy wyeliminowali z turnieju Ghanę, z którą zremisowali 1:1. Z kolei z Marokiem zanotowali remis 2:2. Burkina Faso w fazie grupowej przegrała jedynie z Kamerunem.

W 18. minucie drużyna Burkina Faso powinna prowadzić. Sędzia podyktował rzut karny, ale Bertrand Traore uderzył w poprzeczkę. Ten sam zawodnik zrehabilitował się dziesięć minut później, kiedy mocnym strzałem z dystansu pokonał bramkarza.

Gabon mógł wyrównać w 42. minucie. Do siatki trafił Aaron Boupendza, ale sędzia po analizie VAR gola nie anulował dopatrując się spalonego.

Po przerwie zawodnicy Burkina Faso skutecznie odpierali ataki rywali. Od 67. minuty mieli ułatwione zadanie. Z boiska za dwie żółte kartki wyleciał Sidney Obissa. Gabonowi w doliczonym czasie udało się doprowadzić do remisu. Po dośrodkowaniu Adama Guira wpakował piłkę do własnej bramki.

W dogrywce bramki nie padły. W rzutach karnych pierwszych sześć uderzeń znajdowało drogę do bramki. W 4. kolejce zawodnicy obu drużyn zmarnowali po "jedenastce". Wszystko mogło wyjaśnić się w 3. dodatkowej serii. Yannis N'Gakoutou przestrzelił, chwilę później bramkarz obronił strzał Abdoula Tapsoby. Lloyd Palun zmarnował rzut karny w następnej rundzie, kiedy trafił w poprzeczkę. Ismahila Ouedraogo nie pomylił się i Burkina Faso została pierwszym ćwierćfinalistą Pucharu Narodów Afryki.

Burkina Faso - Gabon 1:1 (1:1, 1:0) k. 7:6
1:0 - Bertrand Traore 28'
1:1 - Adama Guire (sam.) 90+1'

W 18. minucie B. Traore nie wykorzystał rzutu karnego (uderzył w poprzeczkę).

Czerwona kartka: Obissa (Gabon) /za dwie żółte, 67'/.