Futbol w cieniu inwazji. Piłkarze Jagiellonii mają rodziny na Ukrainie

Cały świat z niepokojem obserwuje od kilku dni inwazję Rosji na Ukrainę. To szczególnie trudny czas dla dwójki piłkarzy Jagiellonii Białystok, którzy urodzili się za naszą wschodnią granicą i mają tam swoje rodziny.

Kuba Cimoszko
Kuba Cimoszko
Taras Romanczuk WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Taras Romanczuk
Niedziela 27 lutego to czwarty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Walki w wielu miejscach nie ustają, a wojska wysłane przez prezydenta Władimira Putina nadal bezskutecznie próbują wejść do Kijowa. Praktycznie cały czas pojawiają się informacje o nowych wybuchach, strzelaninach, rannych i ofiarach.

Tego samego dnia o godz. 12:30 kilkaset kilometrów dalej w Polsce zaplanowany jest mecz Jagiellonii Białystok z Wartą Poznań. W składzie zespołu gospodarzy znajdą się najprawdopodobniej Taras Romanczuk i Andrzej Trubeha, dla których ostatnie kilkadziesiąt godzin musi być szczególnie trudne.

Romanczuk i Trubeha urodzili się na Ukrainie i tam spędzili pierwsze lata życia. Później los zaprowadził ich do Polski, której obecnie jako jedynej obywatelstwo posiadają. Na miejscu wciąż mają jednak swoich bliskich.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: w tej roli Lewandowskiego jeszcze nie widzieliśmy. Co on trzyma w dłoni?

Romanczuk pochodzi z Kowla oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów od granicy i tam właśnie spędził większość swojego życia. Dopiero w 2013 roku trafił do Polski wypatrzony przez Legionovię Legionowo. Po kilku latach z uwagi na korzenie rodzinne otrzymał nasz paszport i musiał zrzec się ukraińskich dokumentów. W tym kraju bywa jednak często z uwagi na m.in. mieszkających tam wciąż rodziców.

Trubeha ma nieco inną historię. On przyszedł na świat w również przygranicznym Jaworowie, ale przeprowadził się do naszego kraju już jako kilkuletnie dziecko. Obywatelstwo otrzymał jako nastolatek, a szerzej opowiadał o tym kilka miesięcy temu na naszych łamach. Z krajem naszych wschodnich wciąż łączy go jednak dalsza rodzina i sporo znajomych.

Obaj piłkarze Jagiellonii nie wypowiadają się na razie na temat sytuacji na Ukrainie. Są w nią jednak mocno zaangażowani, a widać to m.in. po ich mediach społecznościowych. Kilkanaście godzin temu można było na przykład zauważyć, że Romanczuk pomaga osobom uciekającym przed wojną. Na Instagramie zamieścił relację z wpisem o poszukiwaniach dla nich mieszkania do wynajęcia.
Kapitan białostockiego klubu w meczu z Wartą ma wrócić na boisko po kilkunastodniowej przerwie spowodowanej chorobą. - Dozowaliśmy mu obciążenia aby był gotowy do tego spotkania. Przeżywa jednak bardzo trudne chwile związane z agresją Rosji na Ukrainę i jak ta sytuacja odbije się na jego stronie psychicznej trudno mi powiedzieć. On sam musi zadecydować czy jest gotów do gry pod tym względem - nie krył trener Piotr Nowak podczas konferencji prasowej.

- Wszyscy przeżywamy to co w tej chwili się dzieje. Możemy tylko wspierać naród ukraiński, a na boisku pokazać naszą siłę i to, że jesteśmy ponad to - dodał 57-latek.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×