Kapitalne statystyki debiutanta w PKO Ekstraklasie. Tego nikt się nie spodziewał

329 minut z czystym kontem - Jędrzej Grobelny wszedł do bramki Warty Poznań bardzo niespodziewanie, ale szokuje wysoką formą.

Szymon Mierzyński
Łukasz Trałka (z lewej) i Jędrzej Grobelny WP SportoweFakty / Sebastian Maciejko / Na zdjęciu: Łukasz Trałka (z lewej) i Jędrzej Grobelny
20-latek długo musiał się zadowalać rolą rezerwowego, a pozycja Adriana Lisa wydawała się niepodważalna. Zadebiutował w elicie dopiero 5 marca - w wyjazdowym starciu z Bruk-Bet Termalicą Nieciecza (0:1). Teraz ma na koncie już pięć meczów i aż w trzech z nich nie dał się pokonać.

To nie koniec, bowiem rywale nie wbili Jędrzejowi Grobelnemu gola od 329 minut. Nie zrobili tego piłkarze Stali Mielec (1:0), Cracovii (1:0) oraz KGHM Zagłębia Lubin (4:0). Jako ostatni do kapitulacji zmusił go Krzysztof Kubica z Górnika Zabrze - w spotkaniu, które Warta i tak wygrała 2:1.

- Grobelny zaczął bronić, bo chcieliśmy trochę zmienić hierarchię i wytworzyć inny rodzaj rywalizacji. Do tej pory zdecydowanym numerem jeden był Lis, ale chciałem napędzić walkę między nimi - przyznał trener zielonych Dawid Szulczek.

- Jędrzej się obronił, nie puszcza wielu bramek, a w trzech na pięć spotkań zachował czyste konto. Na pewno nie broni tylko dlatego, że jest młodzieżowcem. W najbliższych meczach może być tak, że on zagra w bramce, a w polu postawimy na jeszcze jednego zawodnika o takim statusie - dodał szkoleniowiec.

Co będzie zatem z Adrianem Lisem, który długo miał niepodważalną pozycję między słupkami? - Na treningach wygląda bardzo dobrze, lecz zdarzały mu się błędy w meczach, a wiadomo, że to mecze są najważniejsze. Jestem jednak przekonany, że gdy będzie nam potrzebny, wskoczy do bramki i pomoże zespołowi, pokazując klasę i jakość taką, jak w zeszłym sezonie - zaznaczył Szulczek.

Grzegorz Lato zaskoczył po losowaniu. "Grupa z Katarem byłaby trudniejsza"