Zimny prysznic dla Hiszpanii na początek ME 2024

Hiszpania przespała początek obu połów w meczu mistrzostw Europy z Chorwacją. W efekcie poniosła wyraźną porażkę 29:39 z Chorwacją. Ze zwycięstwa cieszyli się w piątek Węgrzy.

Mecz ME 2024: Hiszpania - Chorwacja PAP/EPA / Ronald Wittek / Mecz ME 2024: Hiszpania - Chorwacja
Dla Hiszpanii już pierwszy mecz w ME 2024 był poważnym sprawdzianem. Jej przeciwnikiem była Chorwacja, która w tej dekadzie miała co prawda niekorzystny bilans z przeciwnikiem z Półwyspu Iberyjskiego, ale potrafiła z nim raz zwyciężyć na początku 2021 roku. W piątek nawiązała do tego osiągnięcia.

Szczypiorniści z Bałkanów byli nakręceni i bezwzględnie wymierzali karę przeciwnikom za błędy popełniane w rozegraniach. Zaliczka 5:1 na starcie meczu nie była najwyższą Chorwacji w pierwszej połowie, ponieważ odjechała również na 10:5 oraz 12:6. Dopiero w tym momencie zespół z Półwyspu Iberyjskiego podkręcił tempo i choć nadal miał problem w obronie, to do przerwy zmniejszył stratę na 14:18.

Hiszpanie może i szykowali plan na dalsze odrabianie strat po zmianie stron, ale zaliczyli w drugiej połowie jeszcze poważniejszy falstart niż w pierwszej. Chorwacja wykorzystała kolejny przestój przeciwników i osiągnęła przewagę 22:14. Drużyna z Bałkanów złapała swobodę w grze, a jej ofensywa robiła wrażenie. Tak samo jak końcowa wygrana 39:29. Ten wynik nie pozostawiał złudzeń Hiszpanom.

Konfrontacja Węgier z Czarnogórą była zacięta i pierwsza połowa zakończyła się w niej remisem 14:14. Maksymalna zaliczka zespołu znad Balatonu wynosiła 13:10, ale w ostatnich minutach przydarzyła mu się drzemka, która została wykorzystana przez Czarnogórców do wyrównania. W drugiej połowie wynik nadal kołysał się - Węgrzy uciekali, rywale gonili i wyglądało to na przeciąganie liny. Na swoim postawili Madziarzy, którzy wygrali 26:24.