ME U-20: Polacy przegrali z Rosją walkę o awans

Od piątku do niedzieli w obwodzie moskiewskim w mieście Czechow rozgrywano turniej kwalifikacyjny do mistrzostw Europy U-20 w ramach grupy 6. Na finały Euro 2010 we wspomnianej kategorii wiekowej mógł awansować tylko zwycięzca imprezy w Rosji.

Wojciech Święch

W turnieju eliminacyjnym, który odbył się niedaleko Moskwy, wzięły udział reprezentacje Rosji, Polski oraz Białorusi. W sobotę nasi rodacy zremisowali z tym ostatnim zespołem. Zwycięzcę kwalifikacji wyłonił więc niedzielny pojedynek między Sborną i biało-czerwonymi.

Polscy piłkarze ręczni na początku spotkania mieli nieznaczną przewagę. W 4. minucie po golu Kamila Syprzaka ekipa Jarosława Cieślikowskiego prowadziła 3:2. Jednak potem spotkanie wyrównało się. W 16. minucie pojedynku po trafieniu Tomasza Klingera był remis 6:6. Jednak od tego momentu Rosja zaczęła przejmować inicjatywę na parkiecie.

W 21. minucie piłkę w siatce umieścił Gleb Kalarasz i było 10:7 na korzyść gospodarzy. Wtedy podopieczni trenera Cieślikowskiego poderwali się do walki. Polscy szczypiorniści zdobyli dwie bramki z rzędu autorstwa Syprzaka oraz Dariusza Rośka. Niestety końcówka pierwszej połowy należała do miejscowych, dzięki czemu schodzili oni na przerwę prowadząc 15:10.

Po zmianie stron z pierwszego gola cieszyli się Rosjanie. Nasi rodacy odpowiedzieli potem dwoma trafieniami. Jednak w dalszej części meczu przewaga Sbornej nigdy nie stopniała do 5 goli. W 39. minucie po bramce Aleksieja Archibasowa było już 22:14. Biało-czerwonych było jeszcze stać na krótkotrwały zryw. W 46. minucie odrobili oni sporą część strat. Wówczas po trafieniu Syprzaka Polacy przegrywali 20:25.

Od 54. minuty zespół Cieślikowskiego zaczął coraz bardziej oddawać pole rywalom. Miejscowi stopniowo zwiększali przewagę. W 59. minucie Sborna po rzucie Andieja Bespałowa wygrywała już 35:24. Rozmiary porażki zmniejszył jeszcze Kamil Mokrzki i spotkanie zakończyło się zwycięstwem Rosjan 35:25.

W polskiej drużynie w niedzielę najwięcej goli zdobył Kamil Syprzak z Wisły Płock. Na 9 rzutów zaliczył on 8 trafień. Pozostali nasi rodacy mieli skuteczność strzałów poniżej 50 procent. W zespole przeciwników po 7 bramek zdobyli Aleksandr Beżenar oraz Wiktor Moraru.

Z grupy 6 awans na mistrzostwa Europy U-20, które od 29 lipca do 8 sierpnia odbędą się na Słowacji, wywalczyli więc Rosjanie. Nasi rodacy zajęli ostatnie miejsce w eliminacjach.

Rosja - Polska 35:25 (15:10)

Polska:
Dudek (41 rzutów na bramkę/11 skutecznych interwencji), Fornal (5/0) - Syprzak 8, Pacześny, Sidorowicz, R. Przybylski 2, Klinger 4, Rosiek 3, Świątek 3, Łyżwa 1, Nogowski 1, Mokrzki 3, M. Przybylski, Łangowski.

Najwięcej bramek dla Rosji: Beżenar 7, Moraru 7.