Sukces Macedończyków! - relacja z meczu Serbia - Macedonia

W rozegranym w środę ostatnim spotkaniu grupy I reprezentacja Serbii uległa Macedonii. Gospodarze mistrzostw Europy, pomimo porażki, zajęli pierwsze miejsce w grupie. W półfinale rywalem Serbów będzie Chorwacja.

Sławomir Bromboszcz

Przed meczem reprezentanci Macedonii znali rozstrzygnięcia środowych spotkań. Widzieli już, że nie mają szans na awans do półfinału. Macedończykom motywacji nie mogło jednak zabraknąć, bowiem w przypadku zwycięstwa zajęliby oni 3. miejsce w grupie, wyprzedzając Niemcy i Polskę.

Serbowie spotkanie rozpoczęli z Darko Staniciem na ławce rezerwowych. Trener dał szansę zaprezentowania swoich umiejętności rezerwowemu bramkarzowi Draganowi Marjanacowi. Zmiennik Stanicia wypadł jednak średnio. Między słupkami bramki Macedończyków znacznie lepiej prezentował się Borko Ristovski. W pierwszym kwadransie gra toczyła się bramka za bramkę. Później Macedończycy dzięki lepszej grze w obronie zdołali wypracować trzybramkowe prowadzenie. Vladimir Temelkov skutecznie wykończył kontratak Macedonii i na tablicy wyników pojawił się rezultat 6:9. Podopieczni Veselina Vukovica nie zamierzali jednak rezygnować z walki o zwycięstwo i jeszcze przed przerwą zdołali zniwelować straty do jednego trafienia 10:11. Trener Serbów w pierwszej połowie oszczędzał również Momira Iliria, który tylko na chwilę pojawił się na parkiecie.

W drugiej połowie zespoły toczyły niezwykle wyrównaną walkę. Serbowie w 38 minucie po trafieniu Rasto Stojkovicia zdołali objąć jednobramkowe prowadzenie. Później inicjatywa należało do rywali, którzy jednak nie potrafili wypracować znaczącego prowadzenia. W 52 minucie Macedończycy stanęli przed szansą "odskoczenia" na dwie bramki, jednak ich kontratak zakończył się niepowodzeniem. W odpowiedzi trawił niezawodny Marko Vujin i ponownie mieliśmy remis 19:19. W końcówce spotkania nie brakowało emocji w hali wypełnionej kibicami obu drużyn. W poczynaniach zespołów widać było nerwowość, co przekładało się na brak precyzji i skuteczności. W końcówce więcej zimnej krwi zachowali Macedończycy, którzy przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Macedonia dzięki temu zwycięstwu zakończył rywalizację w grupie na 3. miejscu, wyprzedzając tym samym w klasyfikacji Niemcy oraz Polskę.

Serbia - Macedonia 19:22 (10:11)

Serbia: Marjanac - Sesum 4, Vujin 5, Nikcevic 1, Manojlovic, Toskic 1, Ilic, Markovic 1, Prodanovic 1, Stojkovic 1, Rnic, Beljanski , Cutura, Stankovic 2, Nenadic 3.