Bałkańska sensacja - relacja z meczu Macedonia - Słowenia

W rozegranym w piątek spotkaniu, którego stawką było 5. miejsce mistrzostw Europy reprezentacja Macedonii pokonała Słowenię. Szczypiorniści z Bałkanów odnieśli duży sukces.

Sławomir Bromboszcz

Stawką piątkowego spotkania nie było tylko 5. miejsce. Jeżeli Serbowie nie zdobędą złotego medalu, zwycięzca meczu Macedonia - Słowenia oprócz gospodarzy X ME uzupełni skład turnieju kwalifikacyjnego do IO w Londynie.

Spotkanie lepiej rozpoczęli Słoweńcy, którzy po dwóch trafieniach swojego najskuteczniejszego gracza - Dragana Gajicia objęli prowadzenie 2:0. Macedończycy jednak szybko przejęli inicjatywę. Trzy bramki autorstwa najlepszego strzelca turnieju Kiryła Lazarova pozwoliły piłkarzom ręcznym z Bałkanów wyjść na prowadzenie 5:2. Macedończycy w pierwszym kwadransie grali bardzo skutecznie, w ich bramce tradycyjnie nieźle spisywał się Borko Ristovski. W efekcie tego w 15 minucie mieliśmy wynik 9:5. Słoweńcy starali się zniwelować straty, jednak w pierwszej połowie brakowało im skuteczności. Podopieczni Borisa Denicia nie wykorzystali m.in. dwóch rzutów karnych. Pierwsza połowa zakończyła się rezultatem 16:12.

Wynik drugiej część spotkania otworzył Stojanche Stoilovow i Macedończycy prowadzili już 17:12. Wydawało się, że zespół z Bałkanów w dalszym ciągu będzie kontrolować sytuację na parkiecie i bezpiecznie dowiezie zwycięstwo do końca. Tymczasem w grze Słoweńców nastąpiła metamorfoza. Świetna postawa w obronie i skuteczna w ataku sprawiły, iż zespół Borisa Denicia zdobył osiem bramek, tracąc przy tym tylko jedną! W 42 minucie to Słoweńcy prowadzili 20:18. Macedończycy po okresie słabszej gry ponownie zaczęli nadawać ton rywalizacji. Trafienia Kiryła Lazarova sprawiły, iż w 48 minucie to Macedonia ponownie prowadziła 25:22. Tym razem zespół Zvonko Sundovskiego nie pozwolił już sobie wydrzeć prowadzenia i ostatecznie zwyciężył 28:27. Słoweńcy w drugiej części spotkania również nie wykorzystali dwóch rzutów karnych.

Macedonia - Słowenia 28:27 (16:12)

Macedonia: Angelov, Ristovski - Manaskov, Stoilov 6, Alushovski 4, Lazarov Kiril 8, Mitkov, Jonovski, Angelovski, Temelkov 3, Mirkulovski 3, Markoski, Mojsoski, Mojsovski 2, Dimovski 1, Lazarov Filip 1.
Karne: 2 /2 .
Kary: 10 min.

Słowenia: Skof, Prost - Miklavcic, Dobelsek 1, Pucelj, Brumen 4, Bezjak, Dolenec 7, Skube, Spiler 1, Zvizej Miha, Zvizej Luka 6, Gaber, Zorman 4, Mackovsek, Gajic 4.
Karne: 5/9 .
Kary: 12 min.