Pewna wygrana w Poniewieżu - relacja z meczu Litwa - Polska

Czwartą kolejną wygraną w preeliminacjach do mistrzostw świata zanotowała reprezentacja Polski. Podopieczne Kima Rasmussena pewnie pokonały w Poniewieżu reprezentację Litwy 32:19 (17:10).

Piotr Lubaszka

Polki do sobotniej rywalizacji z reprezentacją Litwy przystąpiły z trzema kadrowymi zmianami - młode debiutantki z Elbląga, czyli Joannę Gadzinę i Paulinę Piechnik zastąpiły Agnieszka Kocela i Kristina Repelewska, natomiast Anna Baranowska została zmieniona przez Patrycję Mikszto.

Spotkanie bardzo skutecznie rozpoczęły nasze reprezentantki, które po dwóch trafieniach Katarzyny Koniuszaniec prowadziły po pierwszej minucie 2:0. Chwilę później parkiet musiała opuścić środkowa rozgrywająca Litwinek - Skendelyte, która odniosła kontuzję. W 5 minucie gospodynie jednak wyrównały, a następnie po faulu Kingi Byzdry i pewnie wykorzystanym rzucie karnym przez Satkauskaite wyszły na prowadzenie 3:2. Nasze szczypiornistki grały nieskutecznie (zmarnowane sytuacje sam na sam Moniki Stachowskiej i Koniuszaniec) i bardzo niedokładnie. Taka gra nie miała prawa podobać się Kimowi Rasmussenowi, który w 10. minucie przy stanie 3:3 poprosił o czas. Na parkiecie pojawiły się również Alina Wojtas oraz Iwona Niedźwiedź i obie szybko zaliczył swoje trafienia, ale to nie dawało pożądanych efektów, gdyż gospodynie grały bardzo skutecznie (16. min - 6:6). Dopiero po dwóch trafieniach Kingi Grzyb oraz kolejnym Iwony Niedźwiedź nasze reprezentantki wypracowały sobie trzybramkową przewagę (18. min - 6:9). Polki w dalszym ciągu nie mogły jednak znaleźć skutecznego sposobu, aby blokować rzuty z drugiej linii Litwinek, dzięki czemu gospodynie nie pozwalały naszym reprezentantkom odskoczyć na większą ilość trafień (23. min - 8:11). Końcówka pierwszej odsłony gra wyglądała już tak, jak wyglądać powinna. Kapitalną robotę w obronie robiła Monika Stachowska, a skutecznie kontry kończyły Kinga Byzdra, Kinga Grzyb, Iwona Niedźwiedź czy Kataryna Koniuszaniec. Do przerwy nasze szczypiornistki prowadziły 17:10.

Druga połowa rozpoczęła się od przegranego pojedynku Moniki Migały z bramkarką Litwinek, ale chwilę później swoje trafienia zaliczyły Karolina Kudłacz i Kinga Byzdra zwiększając prowadzenie naszej reprezentacji do 9 bramek (32. min - 10:19). Litwinki szybko zmniejszyły stratę do pierwotnej różnicy (siedem trafień) skutecznie kończąc ataki z obu skrzydeł. Z kolei nasze reprezentantki były niezwykle nieskuteczne - dwa niewykorzystane rzuty karne (Agnieszka Kocela i Alina Wojtas), czy nie wykorzystana sytuacja ze skrzydła Moniki Migały. To wszystko sprawiało, zż druga odsłona była niezwykle wyrównana, a momentami lepiej prezentowały się gospodynie, które pierwsze 15 minut drugiej odsłony wygrały 8:6 (16. min - 18:23). Taki przebieg gry bardzo nie podobał się Kimowi Rasmussenowi, który na kwadrans przed końcem skorzystał z ostatniego czasu. Początkowo nie wpłynął on pozytywnie na grę Polek, które dalej grały nieskutecznie - niewykorzystane sytuacje Kingi Grzyb i Karoliny Kudłacz. Dopiero w 48. minucie niemoc strzelecką naszej reprezentacji przełamały na co dzień skrzydła Ruchu Chorzów - Monika Migała i Kinga Grzyb (49. min - 18:25). Dzięki tym trafieniom nasze reprezentantki zaczęły grać bardzo dobrze - świetnie blokując rzuty rywalek i wyprowadzając zabójcze kontry, które były kończone przez Koniuszaniec, Grzyb i Kudłacz (53. min - 19:28). Do tego doszedł jeszcze obroniony rzut karny w 54. minucie w wykonaniu Patrycji Mikszto. Końcówka była prawdziwym festiwalem gry Polek, które wyprowadzały skuteczne kontrataki kończone głównie przez skrzydłowe - Grzyb i Koniuszaniec. Mecz zakończył się świetną interwencją Mikszto i pewną wygraną naszych szczypiornistek 32:19.

Litwa - Polska 19:32 (10:17)