XIX Memoriał im. Ryszarda Matuszaka: Tryumf Gaz-System Pogoni, Zagłębie ostatnie

Zawodnicy Gaz-System Pogoni Szczecin tryumfowali podczas XIX Memoriału im. Ryszarda Matuszaka, który odbył się w sobotę w Głogowie. W decydującym meczu Gazownicy pokonali SPR Chrobrego Głogów 34:30.

Sobotnie zmagania rozpoczął derbowy pojedynek między SPR Chrobrym Głogów a Zagłębiem Lubin. Stroną przeważającą od pierwszych minut byli gospodarze, w szeregach których świetnie prezentowali się skrzydłowi Jakub Łucak (6 bramek) i Rafał Biegaj (5 trafień). Podopieczni Krzysztofa Przybylskiego szybko narzucili swój styl gry, który zapewnił im przekonujące zwycięstwo 32:37.

Miedziowi szans na poprawienie swej gry szukali w drugim spotkaniu z Gaz-System Pogonią Szczecin. Lubińska ekipa miała jednak spore problemy ze sforsowaniem twardej defensywy szczecinian, kulała też postawa w ataku pozycyjnym. Mimo iż Mikołaj Szymyślik dwoił się i troił (6 bramek), to jego zespół był zdecydowanie słabszy od Gazowników, którzy tryumfowali 25:18. Świetne zawody w barwach Pogoni rozegrał zaś Siarhei Shylovich, który do spółki z Jackiem Wardzińskim zdobyli po 5 bramek.

O zwycięstwie w XIX Memoriale im. Ryszarda Matuszaka decydował ostatni mecz pomiędzy ekipami z Głogowa i Szczecina. Zespół trenera Rafała Białego już w pierwszej połowie narzucił rywalom swoje warunki gry i jeszcze przed przerwą wygrywał 19:16. Po zmianie stron konsekwentnie grający szczecinianie powiększali przewagę i w 39. minucie prowadzili już 26:17. Choć głogowianie w końcówce zmniejszyli strat (dobra postawa Antona Prakapenii), to wygrana Pogoni nie podlegała dyskusji. Liderem Gazowników w drugim meczu był Michal Bruna, autor 8 bramek.

Ekipa Rafała Białego pokazała się na tle ligowych rywali z bardzo dobrej strony. Szczecinianie, grający w Głogowie bez obu nominalnych lewoskrzydłowych - Wojciecha Zydronia i Pawła Białego, prezentowali niezłą dyspozycję w obronie i wysoką skuteczność w ofensywie, co zaprocentowało pewnymi zwycięstwami w obu potyczkach. Świetnie grał też golkiper Paweł Matkowski, wybrany najlepszym bramkarzem Memoriału, a coraz pewniej na prawym rozegraniu czuje się Siarhei Shylovich.

Wszystkie trzy zespoły w nadchodzącym tygodniu rozegrają kolejne gry sparingowe. 7 sierpnia Zagłębie zmierzy się na własnym parkiecie z Chrobrym, a Pogoń czeka potyczka z HC Empor Rostock.

SPR Chrobry Głogów - Zagłębie Lubin 32:27 (16:12)

Najwięcej bramek: dla Chrobrego - Jakub Łucak 6, Rafał Biegaj, Mateusz Płaczek - po 5; dla Zagłębia - Dariusz Rosiek 5, Michał Bartczak, Łukasz Kużdeba, Dawid Przysiek, Michał Stankiewicz, Mikołaj Szymyślik - po 4.

Zagłębie Lubin - Gaz-System Pogoń Szczecin 18:25 (9:13)

Najwięcej bramek: dla Zagłębia - Mikołaj Szymyślik 6, Michał Bartczak 3; dla Gaz-System Pogoni - Siarhei Shylovich, Jacek Wardziński - po 5, Mateusz Zaremba 3.

SPR Chrobry Głogów - Gaz-System Pogoń Szczecin 30:34 (16:19)  Najwięcej bramek: dla Chrobrego - Jakub Łucak, Anton Prakapenia - po 5, Radosław Jankowski, Wiktor Kubała, Marek Świtała - po 4; dla Gaz-System Pogoni - Michal Bruna 8, Siarhei Shylovich 5, Łukasz Gierak, Bartosz Konitz, Jacek Wardziński - po 4.