Pokaz siły mistrzów Europy - relacja z meczu Dania - Macedonia

Reprezentacja Dani w swoim inauguracyjnym pojedynku na XI Mistrzostwach Europy piłkarzy ręcznych pewnie pokonała Macedonię 29:21 (12:8).

Paweł Nowakowski

Gospodarze ME 2014 do inauguracyjnego pojedynku przystąpili bez kontuzjowanego lewoskrzydłowego, Andersa Eggerta, którego zastąpił Casper Mortensen.  Podopieczni Ulrika Wilbeka mecz rozpoczęli od mocnego uderzenia - zaporę nie do przejścia stanowił w bramce Niklas Landin, do czego walnie przyczyniła się aktywna defensywa mistrzów Europy, zmuszająca macedońskich rozgrywających do rzutów z nieprzygotowanych pozycji.

Za sprawą Mikkela Hansena obrońcy mistrzowskiego tytułu prowadzili w 7. minucie już 4:0 i o czas poprosił opiekun Macedończyków, Ivica Obrvan. 180 sekund później rzutową indolencję ekipy z Bałkanów przełamał z rzutu karnego Kiril Lazarov. Chwilę później kibice w Herning byli świadkami niezwykle efektownej bramki autorstwa Dejana Manaskova, który w powietrzu złapał piłkę i będąc tyłem do bramki zdołał pokonać Landina. Po niemrawym początku Macedończycy zaczęli się rozkręcać i odrabiać stracony teren. Swoich kolegów do skutecznej gry natchnął kapitalnie broniący Borko Ristovski (m.in. dwa razy zatrzymał Hansa Lindberga na linii 7 metrów).

Trafnym posunięciem okazała się również zmiana systemu obrony i indywidualnie pilnowanie Mikkela Hansena. W 27. minucie było już tylko 8:11, a piąta ekipa Starego Kontynentu sprzed dwóch lat miała doskonałą okazję by pójść za ciosem, lecz w finalnych fragmentach premierowej odsłony nieco się pogubiła.

Jesteś fanem szczypiorniaka? Piłka ręczna na SportoweFakty.pl - nasz profil na Facebooku. Kliknij i polub nas!

Po zmianie stron mistrzowie Europy nie dali rywalom nabrać wiatru w żagle, choć w bramce bałkańskiej ekipy dwoił się Ristovski. Kwadrans przed końcową syreną "duński dynamit" miał sześć bramek zaliczki, a ochotę do gry skutecznie odbierał swoimi licznymi paradami Landin, legitymujący sie ponad 50 procentową skutecznością obron! Wicemistrzowie świata mając bufor bezpieczeństwa, zaczęli grać pod "publiczkę", dobijając pogodzonych z porażką Macedończyków. Drugie trzydzieści minut było pod absolutną kontrolą Duńczyków, którzy od okazałego zwycięstwa 29:21 rozpoczęli walkę o obronę tytułu najlepszej ekipy Starego Kontynentu.

Dania - Macedonia 29:21 (12:8)

Dania: Landin (17/37 - 46%), Green (0/1) - Mortensen 5, M. Hansen 4, R. Toft Hansen 3, Lindberg 3/0, Knudsen 3, Mensah Larsen 2, Mogensen 2, Spellerberg 2, Svan Hansen 2, Sondergaard 2, Christiansen 1, Noddesbo, Mollgaard, Thomsen.