Sukces na otarcie łez - relacja z meczu Chorwacja - Holandia

Skuteczne Holenderki zatrzymane przez gospodynie turnieju. Oranje rozstrzelała świetnie dysponowana Andrea Penezić, jednak to nie pozwoliło Chorwatkom awansować do kolejnej rundy.

Miłosz Marek
Współgospodynie czempionatu w minorowych nastrojach przystępowały do meczu kończącego pierwszą rundę zmagań, a także ich przygodę z turniejem. Nie zamierzały odpuszczać, jednak początkowe akcje pojedynku z Holandią nie napawały optymizmem miejscowych kibiców.
Oranje, rewelacja grupy C, szybko poradziły sobie z presją fanów i przeszły do ofensywy. Po trafieniu Laury van der Heijden Pomarańczowe wygrywały 5:2. Zespół z Beneluksu kontrolował przebieg gry na parkiecie przez kolejny kwadrans. W tym czasie Chorwatki raz zdołały dojść do swoich rywalek, jednak te ponownie wypracowały sobie dwa gole więcej od oponentek.

W końcu do gry wkroczyła Andrea Penezić i poprowadziła swoje koleżanki do lepszej postawy. Tego dnia zawodniczka gospodyń była nie do zatrzymania. W całym spotkaniu pokonała bramkarki rywali aż 11 razy. Zachowała zimną krew, będąc główną egzekutorką "siódemek" w zespole. Trafiła 7 z 8 prób. Między innymi dzięki jej dobrej postawie Chorwatki odrobiły straty i na przerwę schodziły z rezultatem 17:15.

Po zmianie stron Holenderki ruszyły do szturmu. Pierwsze trzy akcje w ofensywie zostały przez nie wykorzystane, a na tablicy świetlnej ponownie przewagę miały Pomarańczowe.

Za sprawą Penezić wszystko wróciło do stanu sprzed przerwy. Rywalki stać było tylko na odpowiedzi seriami. Brakowało równej i skutecznej gry przez całą połowę. Wówczas miałyby szansę na zgarnięcie pełnej puli w tym spotkaniu. Stało się jednak inaczej, bowiem ostatni kwadrans meczu został zdominowany przez Chorwatki. Ten fragment wygrały 9:5.

Ostatecznie konfrontacja zakończyła się rezultatem 31:27 na korzyść miejscowych, jednak sukces nie osłodził im odpadnięcia z turnieju. Z kolei Holenderki wyszły z grupy z trzema punktami i są na dobrej drodze by sprawić ogromną niespodziankę i awansować do półfinału.

Chorwacja - Holandia 31:27 (17:15)

Chorwacja: Zedric, Jelic - Penezić 11 (7/8), Jezić 5, Koznjak 3, Zebić 3 (0/1), Elez 3, Gace 2, Marić 2, Milanović Litre 1, Micijević 1, Benko, Grubisić, Dżono, Basić.