Piąte miejsce ME 2014 dla Trójkolorowych - relacja z meczu Węgry - Francja

W meczu o 5. miejsce ME 2014 kobiet, reprezentacja Francji minimalnie pokonała kadrę Węgier, która nie wykorzystała w Budapeszcie autu własnego boiska.

Tomasz Rosiński
Dla obydwu zespołów pojedynek o piątą pozycję na zakończenie mistrzostw Europy był takim spotkaniem pocieszenia, gdyż Węgierki i Francuzki miały większe ambicje, ponieważ chciały awansować do strefy medalowej turnieju, co im się nie udało.
Początkowa faza konfrontacji była wyrównana i po trafieniu Anity Bulath w 9. minucie rywalizacji był remis 5:5. Od tej chwili zaczęły przyspieszać francuskie szczypiornistki, które w ciągu pięciu minut wypracowały sobie trzy-bramkową przewagę (6:9), zaś w 18. minucie Trójkolorowe odskoczyły rywalkom na 5 goli, dzięki udanemu zagraniu Estelli Nze Minko (8:13).

Grające przez własną publicznością w Budapeszcie węgierskie zawodniczki nie zamierzały składać broni, zaczęły lepiej radzić sobie w defensywie oraz poprawiły skuteczność w ofensywie, a to sprawiło, że po bramce zdobytej przez Krisztina Triscsuk doszły przeciwniczki na jednego gola (13:14 w 27. minucie). Jednakże ostatnie słowo w tej połowie należało do reprezentacji Francji, która wygrała ją 16:13.

Po zmianie stron francuską kadra starała się kontrolować boiskowe wydarzenia i za sprawę kolejnej akcji zakończonej celnym rzutem Nze Minko prowadziła 20:18 na kwadrans przed zakońceniem meczu. Sytuacja zmieniła się z upływem pięćdziesiątej minuty potyczki, gdyż ambitnie grające Węgry odrobiły straty z nawiązką (23:22 w 53. minucie), co zapowiadało emocje w ostatnich minutach starcia.

W decydującej fazie pojedynku więcej zimnej krwi zachowały Trójkolorowe, które najpierw wyrównały, by w 58 minucie i 12 sekundzie zadać decydujący cios po trafieniu Alexandry Lacrabrere (25:26).

Węgry - Francja 25:26 (13:16)

Węgry: Kiss, Biro - Triscsuk 10, Szucsanszki, Kovacsics 3, Bulath 3, Pappne-Szamoransky, Bognar-Bodi, Mayer 2, Planeta 3, Meszaros, Kovacsicz 1, Tomori 2, Toth, Temes 1.
Kary: 10 min.
Karne: 5/5.

Francja: Leynaud, Glauser - Kamto Njitam 2, Ayglon 2, Cisse, Pineau 2, Landre 3, Boudouin 1, Zaadi 1, Prouvensier 1, Dembele 1, Leveque, Francois, Nze Minko 7, Niombla 3, Lacrabere 3.
Kary: 6 min.