El. MŚ 2015: Ukraina rozbita, Polki jedną nogą na mistrzostwach! - relacja z meczu Ukraina - Polska

Szczypiornistki reprezentacji Polski pokonały Ukrainę w pierwszym meczu eliminacji do Mistrzostw Świata 2015. W wyjazdowym spotkaniu w Użhorodzie Biało-Czerwone triumfowały 24:18 (14:8).

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Wysokie zwycięstwo na terenie rywalek stawia polskie szczypiornistki w dogodnym położeniu przed rewanżowym meczem w Szczecinie. Biało-Czerwone jechały na Ukrainę trochę jak w nieznane - z jednej strony o ich przeciwniczkach trudno było mówić jako o czołowej europejskiej drużynie, co stawiało nasz zespół w roli faworyta, z drugiej zaś polską ekipę dotknęło kilka kontuzji i w efekcie dyspozycja nieco przebudowanej kadry Kima Rasmussena była niewiadomą.
Duński szkoleniowiec po raz pierwszy od bardzo długiego czasu nie mógł skorzystać z liderki drugiej linii Biało-Czerwonych. W Użhorodzie nie wystąpiły kapitan drużyny narodowej Karolina Kudłacz oraz jedna z czołowych strzelczyń reprezentacji, Alina Wojtas. Pod ich nieobecność odpowiedzialność za grę zespołu miała wziąć na swoje barki Kinga Byzdra, sam trener Rasmussen nie bał się jednak eksperymentować i na mecz na Ukrainie wziął m.in. 20-letnią Monikę Kobylińską, która została odkryciem sezonu ligowego w Polsce. Do kadry po blisko półtorarocznej przerwie powracała z kolei skrzydłowa Katarzyna Kołodziejska, która nie licząc majowych towarzyskich gier z Islandią, poprzednio występowała w drużynie narodowej podczas mistrzostw Świata w 2013 roku. Rasmussen postawił ponadto m.in. na Klaudię Pielesz, która na lewym rozegraniu miała zastąpić Wojtas, wśród bramkarek wybierając zaś duet Izabela Prudzienica - Anna Wysokińska.

Pierwsze minuty sobotniego starcia w Użhorodzie były dość wyrównane. Polki co prawda już w 5. minucie prowadziły 3:1, jednak rywalki szybko zdołały zniwelować straty i po niespełna dziesięciu minutach rywalizacji było 4:4. Obie ekipy długo nie mogły znaleźć odpowiedniego rytmu gry, sporo było niedokładnych zagrań i niecelnych rzutów, w związku z czym wynik oscylował wokół remisu.

Biało-Czerwone dwubramkowe prowadzenie odzyskały w 13. minucie, po tym jak na listę strzelczyń wpisała się Patrycja Kulwińska. Polki od początku spotkania dobrze prezentowały się przede wszystkim w defensywie, co z czasem okazało się jednym z kluczy do zwycięstwa nad Ukrainkami.

Solidna postawa w obronie, połączona z interwencjami Izabeli Prudzienicy, dały naszemu zespołowi szansę zbudowania kilkubramkowej zaliczki jeszcze przed końcem pierwszej połowy. W 22. minucie blisko sześciominutową niemoc strzelecką Biało-Czerwonych przełamała Kobylińska, a wkrótce trafienia Kołodziejskiej i Pielesz wysunęły polskie szczypiornistki na prowadzenie 12:7 (28. min.).

Świetna końcówka pierwszej części spotkania wprowadziła nieco spokoju w poczynania Biało-Czerwonych. Przed przerwą ich przewaga wzrosła nawet i do sześciu goli (14:8), wraz ze startem drugiej połowy Ukrainki rzuciły się jednak do odrabiania strat i szybko zmniejszyły nasze prowadzenie do czterech bramek. Na szczęście Polki na okres przewagi rywalek odpowiedziały w znakomity sposób i wkrótce ponownie w pełni kontrolowały wydarzenia na parkiecie.

Świetną partię w polskich szeregach rozgrywała przede wszystkim Pielesz, która tuż po rozpoczęciu drugiej części meczu zdobyła swoją szóstą bramkę. Goniące wynik Ukrainki zaczęły z czasem popełniać coraz więcej błędów, a przechwytujące piłkę Biało-Czerwone nie miały problemów z wykorzystywaniem kontrataków.

W 42. minucie dzięki trafieniu Kingi Grzyb Polki powróciły na sześciobramkowe prowadzenie (19:13), a kilka minut później po bramkach Małgorzaty Stasiak i Moniki Stachowskiej było już 21:13. Biało-Czerwone do końca meczu dyktowały już warunki gry i mimo że Ukrainki w ostatnich minutach zdołały nieco zmniejszyć rozmiary porażki, to sześciobramkowy triumf i perspektywa rewanżu na własnym parkiecie niemal zapewniają naszej ekipie awans na mistrzostwa w Danii.

Rewanżowe spotkanie rozegrane zostanie 14 czerwca w Szczecinie. Początek starcia o godz. 15:00.