El. MŚ 2015: Węgierki i Holenderki gromią, blamaż wicemistrzyń świata

Pierwsze spotkania eliminacji do mistrzostw świata 2015 za nami. W sobotnich meczach Holenderki rozbiły Czeszki, a wicemistrzynie świata Serbki przegrały na własnym terenie z Rumunkami.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Dla srebrnych medalistek poprzednich mistrzostw świata, reprezentacji Serbii, sobotnia porażka z Rumunkami była kolejnym fatalnym rezultatem zanotowanym w ostatnich miesiącach. Po blamażu podczas zeszłorocznych mistrzostw Europy (trzy porażki i ostatnie miejsce w grupie), Serbki tym razem są o krok od odpadnięcia z eliminacji do grudniowego czempionatu w Danii.
Rumunki dyktowały warunki sobotniego spotkania w Kraljevie od pierwszych minut. Do przerwy Cristina Neagu i spółka prowadziły 17:13, a między 49. a 54. minutą powiększyły swą przewagę do stanu 31:22, rzucając pięć bramek pod rząd. Serbki w końcówce zmniejszyły straty do sześciu goli, lecz wydaje się, że przed rewanżowym meczem w Rumunii losy rywalizacji są już rozstrzygnięte.

Niemal pewne awansu na mistrzostwa w Danii mogą się również czuć szczypiornistki reprezentacji Węgier oraz Holandii. Pierwsze w piątek pokonały na wyjeździe Austriaczki aż 33:20, drugie zaś w sobotę na własnym terenie ograły Czeszki 33:23. Przyjezdnym nie pomogło nawet osiem bramek Ivety Luzumovej.

Swój pierwszy mecz eliminacji do MŚ 2015 wygrały również polskie piłkarki, które w sobotę zwyciężyły w Użhorodzie Ukrainę 24:18 (14:8). Biało-Czerwone rewanżowy mecz rozegrają 14 czerwca w Szczecinie.

W niedzielę dokończona zostanie pierwsza seria spotkań fazy play-off. Bardzo ciekawie zapowiadają się spotkania Niemek z Rosjankami oraz Chorwatek z brązowymi medalistkami ostatnich mistrzostw Europy, Szwedkami.