Pierwsza wygrana mistrzyń Polski! Vistal pokonany w Gdyni

Po wielkich emocjach, MKS Selgros Lublin wygrał w Gdyni z Vistalem 21:20. Przez większość czasu prowadził zespół gości, jednak gospodynie się nie poddawały i robiły wszystko, by odmienić oblicze spotkania.

Michał Gałęzewski

W ubiegłym sezonie zespoły z Gdyni i z Lublina były zdecydowanie najlepszymi w kraju i podzieliły się najcenniejszymi trofeami. To najważniejsze - mistrzostwo Polski zgarnęła ekipa z południowo-wschodniej Polski. Na osłodę Vistal zdobył Puchar Polski. Mistrzynie do Gdyni przyjechały w zaledwie dziesięcioosobowym składzie, bez nominalnych obrotowych.

Mimo wielu ubytków, to bardziej doświadczone lublinianki od początku wiodły prym. W składzie MKS-u Selgros zagrała m.in. Iwona Niedźwiedź, która jeszcze w ubiegłym sezonie była zawodniczką gdyńskiej ekipy. Vistal natomiast miał po raz pierwszy do dyspozycji Dunję Tasić - serbską rozgrywającą, która na boisku pojawiła się w drugiej połowie spotkania. Od początku MKS Selgros dobrze grał w obronie, a gdy Małgorzatę Gapską po kontrze w 12. minucie pokonała Jessica Quintino, podopieczne Sabiny Włodek prowadziły już 4:1.

W końcu Vistal zaczął znajdować drogę do bramki bardziej doświadczonych lublinianek. Tym razem w przeciwieństwie do meczu w Gdańsku, najwięcej do powiedzenia miały gdyńskie skrzydłowe, a w szczególności Kinga Gutkowska. To jednak MKS Selgros w pierwszej połowie prezentował się lepiej. Gdy w 25. minucie bramkę rzuciła Edyta Charzyńska, było już 9:5 dla przyjezdnych. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się rezultatem 11:7. Po zmianie stron w końcu skutecznie zaczęły grać rozgrywające Vistalu. Gdy w 39. minucie karnego wykorzystała Monika Kobylińska, ekipa z Trójmiasta przegrywała już tylko 14:15, a niedługo później po kolejnej udanej próbie Kobylińskiej z siódmego metra był remis 17:17 i mecz zaczął się na nowo.

W newralgicznym momencie trzy bramki z rzędu rzuciły lublinianki i po trafieniu Małgorzaty Roli, wyszły na prowadzenie 20:17. Vistal zdołał na dwie minuty przed końcem dojść do wyniku 20:21. Ostatni rzut gdynianek został zablokowany i ostatecznie dwa punkty pojechały do Lublina.

Vistal Gdynia - MKS Selgros Lublin 20:21 (7:11)

Vistal: Gapska, Kordowiecka - Kobylińska 7, Galińska 5, Gutkowska 5, Kulwińska 2, Janiszewska 1 oraz Kozłowska, Zych, Tasić, Łabuda.