El. ME 2016 kobiet: Spacer Węgierek w Finlandii, pewny krok faworytek

W niedzielę dokończona została druga seria spotkań eliminacji do Mistrzostw Europy 2016 kobiet. Po raz kolejny zabrakło niespodzianek, przez co czternaście zespołów ma na swoim koncie komplet punktów.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Dotychczasowe spotkania eliminacji do mistrzostw w Szwecji upływają pod dyktando faworyzowanych zespołów. W pierwszej serii zgodne wygrane odniosły wszystkie reprezentacje, które występowały w roli gospodarza, w weekendowych meczach triumfowały z kolei ekipy grają na wyjazdach.

W "polskiej" grupie 13-bramkowe zwycięstwo w Finlandii odniosły Węgierki. Współgospodynie zeszłorocznych mistrzostw Europy w pierwszej połowie miały sporo problemów ze skazywanym na klęskę rywalkami i po trzydziestu minutach gry prowadziły jedynie 16:13. Po przerwie  Madziarki zagrały już na zdecydowanie lepszym poziomie i ostatecznie triumfowały 38:25.

W pozostałych meczach wystąpiły cztery szczypiornistki z klubów PGNiG Superligi. Pięć bramek dla Chorwacji w wygranym starciu z Macedonią (36:22) zdobyła Zana Marić. W rywalizacji z Czechami na listę strzelczyń nie wpisały się Ukrainki Iryna Stelmach oraz Tamara Smbatian, natomiast jedno trafienie dla Białorusi w przegranym 23:25 spotkaniu z Rumunią zanotowała Walentyna Niesciaruk.

Grupa 5
Słowacja - Polska 21:23 (11:14)
Najwięcej bramek: dla Słowacji - Martina Skolkova 9; dla Polski - Iwona Niedźwiedź 5, Monika Kobylińska, Karolina Kudłacz-Gloc - po 4.

Finlandia Węgry 25:38 (13:16) Najwięcej bramek: dla Finlandii - Pamela Degerman 7, Lotta Kulju 4; dla Zita Szucsanszki 9, Zsuzsanna Tomori 5, Krisztina Triscsuk, Ildiko Erdosi - po 4.