Szwecja trzecia w Gdańsku. Rosja rozbiła się o skandynawski mur

Szwecja pokonała Rosję 32:28 i zakończyła turniej w Gdańsku na trzeciej pozycji. Skandynawowie - jak na lud z Północy przystało - wygrali zimną głową i żelazną defensywą.

Kamil Kołsut

Staffan Olsson i Ola Lindgren postawili na młodość. W podstawowym składzie Szwedów pojawiło się czterech zawodników urodzonych w latach dziewięćdziesiątych, a ataki zespołu reżyserował Lukas Nilsson - rocznik 1996. Zawodnik z Ystad grał bez kompleksów, prostymi zwodami oszukując bardziej doświadczonych Rosjan. Gorzej szło mu z podaniami.

Rywale w składzie bombardierów mieli kilku - Dmitrij Żytnikow, Sergiej Gorbok oraz Paweł Atman początkowo ze swoich atutów korzystali jednak oszczędnie. Podopieczni Dmitrija Torgowanowa długo rozgrywali piłkę po obwodzie, szukając raczej wejść na szósty metr oraz akcji z kołem.

Szwedzi prezentowali się lepiej. W ich atakach było więcej spokoju i dokładności. Rosjanie sporo piłek tracili, a skórę kilka razy ratował im Wadim Bogdanow. Do przerwy ekipa ze Skandynawii prowadziła różnicą trzech trafień.

Olsson i Lindgren w drugiej połowie kontynuowali przegląd kadr. Gra ofensywna Szwedów na tym ucierpiała, obrona wciąż funkcjonowała jednak znakomicie. Rosyjskie gwiazdy dwoiły się i troiły, efektu to jednak nie niosło. Rywale dzięki skutecznym kontrom utrzymywali kilkubramkowe prowadzenie.

Zawodnicy Torgowanowa w ostatnim kwadransie potrafili na kilka minut wybić rywali z rytmu i wciągnąć ich w chaotyczną grę. Wówczas za łatanie dziur w obronnym murze zabrał się jednak Andreas Palicka. Szwedzi spod ostrzału wyszli bez szwanku i odnieśli zasłużone zwycięstwo.