Liga Mistrzów: Kolejny krok wykonany - Wisła spacerowym krokiem zdobyła Stambuł!

Orlen Wisła Płock coraz bliżej awansu do fazy TOP 16 Ligi Mistrzów! W sobotnie popołudnie wicemistrzowie Polski z dużą łatwością triumfowali na parkiecie mistrza Turcji, Besiktasu JK Stambuł.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Wicemistrzowie Polski opuszczą turecką ziemię w doskonałych humorach. Choć podopieczni Manolo Cadenasa nie rozegrali w sobotę zawodów równie dobrych jak w zeszłorocznych potyczkach z Barceloną czy Vardarem, to ich wyższość nad ekipą Czarnych Orłów była niepodważalna. Wiślacy od samego startu rywalizacji nadawali ton wydarzeniom na parkiecie i na blisko 20 minut przed końcową syreną byli już pewni zwycięstwa.

Do wygranej w Stambule poprowadził Wisłę Dmitrij Żytnikow. Rosyjski playmaker zaliczył w sobotę jeden z najlepszych meczów w tym sezonie. "Dima" świetnie rozgrywał, nie bał podejmować się ryzyka, a w ważnych momentach decydował się na indywidualne zagrania, które przynosiły płockiej ekipie cenne bramki.

To właśnie dwa trafienia Żytnikowa otworzyły wynik spotkania i dały Wiśle prowadzenie, którego Nafciarze nie oddali już do końca meczu. Besiktas jedynie przez pierwszy kwadrans był w stanie w miarę skutecznie przerywać próby polskiej drużyny w ofensywie. Później Wiślacy w pełni zdominowali swych rywali i przed przerwą zbudowali czterobramkowe prowadzenie.

Losy spotkania rozstrzygnęły się tuż po wznowieniu gry. Płocczanie w ekspresowym tempie wyprowadzili dwa ciosy (trafiali Żytnikow i Valentin Ghionea) i już w 32. minucie wygrywali 21:15. Zaskoczeni takim obrotem spraw gospodarze popełnili wkrótce serię prostych błędów, a podbudowani dobrą passą Wiślacy szybko dobili przeciwników. W 39. minucie było 25:18, a dwie minuty później, m.in. po bramce Zbigniewa Kwiatkowskiego po kontrze, Wisła miała dziewięć goli zaliczki (27:18).

Od tego momentu obie ekipy wyczekiwały już końcowego gwizdka. Nafciarze spokojnie kontrolowali wydarzenia na parkiecie, z każdą akcją coraz łatwiej dochodząc do dogodnych pozycji rzutowych. Podopieczni Cadenasa zaimponowali w sobotę skutecznością, co przełożyło się na aż 38 zdobytych goli (73-procent skuteczności) i pewne, dziewięciobramkowe zwycięstwo.

Po sobotnim spotkaniu kibiców Orlen Wisły i trenera Cadenasa może jedynie martwić kontuzja Mateusza Piechowskiego. Młody obrotowy Nafciarzy w 39. minucie doznał urazu barku i nie pojawił się już na parkiecie, grę swych kolegów obserwując z ławki ze sporym okładem lodu.