Potrójne zwycięstwo młodzieżowej kadry w Nowym Sączu

Polki powtórzyły sukces z piątku i soboty. Ponownie okazały się lepsze w starciu z rówieśniczkami ze Słowacji. Towarzyskie mecze zwieńczyły zgrupowanie w Barcicach i w Rytrze. Młodzieżówka przygotowuje się do walki o mistrzostwa świata.

Krzysztof Niedzielan

Zespoły chyba odczuwały już trudy dwóch wcześniejszych potyczek, bo notowały sporo niecelnych rzutów. Po 9 minutach gry było 4:2 dla naszej drużyny. Kiedy Aleksandra Zimny trafiła na 7:4 w 12. minucie, trenerka Katarina Benuskova zaprosiła swoje podopieczne na krótką przerwę.

Kolejny fragment I połowy nie przyniósł zmian i Polska była stroną przeważającą. Słowaczki miały duży przestój i długo nie mogły pokonać Karoliny Kuszki. Przełamały się dopiero w 18. minucie za sprawą Valentiny Kapsovej (wynik 11:5). Skuteczność była tego dnia piętą achillesową Słowaczek. Biało-czerwone też nie brylowały w tym elemencie, ale i tak na półmetku rywalizacji prowadziły 16:8.

Druga połowa zaczęła się nieszczęśliwie dla Patrycji Świerżewskiej. Rozgrywająca po celnym rzucie zderzyła się z bramkarką i dłuższą chwilę nie podnosiła się się z parkietu. Boisko opuściła o własnych siłach, ale z mocno obolałym kolanem.

Zawodniczki Moniki Marzec w 38. minucie prowadziły już 22:12, ale ambitne Słowaczki nie zamierzały odpuszczać, choć zwycięstwo przyjezdnych wydawało się nierealne. Reprezentacja Polski trafiała z różnych pozycji, a szczególnie mogły się podobać dynamiczne wejścia Dagmary Nocuń lewym skrzydłem. Po drugiej stronie ciężko było powstrzymać rozgrywającą Tatianę Gajdosikovą (14 bramek w całym meczu).

Nie zmieniało to obrazu gry, a w 48. minucie przy stanie 28:17 szkoleniowiec ze Słowacji poprosiła o czas. Na sądeckim parkiecie nie miało prawa się już nic wydarzyć i nasza młodzieżówka zwieńczyła zgrupowanie trzecim zwycięstwem.

Polska - Słowacja 34:24 (16:8)

Polska: Januchta, Kuszka - Rosiak 3, Świerżewska 1, Zimny 5 (2/3), Kwiecińska 4, Drażyk (0/1), Urbańska 1, Urbaniak 2, Balsam, Nocuń 7, Stokłosa 3, Górna 2, Mokrzka 5, Więckowska 1.
Kary:  4 min.