MŚ 2015: Bez niespodzianki w Fredrikshavn. Mistrzynie Europy lepsze od Niemek

Reprezentacja Norwegii w 1/8 finału mistrzostw świata pokonała w Frederikshavn Niemcy 28:22. Ćwierćfinałowym rywalem Skandynawek będzie 16 grudnia zwycięzca meczu Czarnogóra - Angola.

Michał Gałęzewski

Reprezentantki Norwegii w ostatnich latach rządziły w europejskim handballu. W ciągu siedmiu turniejów ME pięć razy wygrywały i dwukrotnie zdobywały srebrne medale. Do tego zwyciężyły na dwóch ostatnich Igrzyskach Olimpijskich. Na mistrzostwach świata w tym czasie wygrały tylko raz. Niemki nie notowały takich rezultatów i zdecydowanymi faworytkami były Norweżki.

Od początku meczu Niemki walczyły jednak bardzo ambitnie. Po trafieniu Alexandry Mazzucco w 11. minucie prowadziły 4:3. Później jednak przewagę zyskały Norweżki. Zawodniczki ze Skandynawii grały znakomicie w obronie i gdy trafiła Stine Oftedal, na dziewięć minut przed końcem było 10:7 dla zespołu z północnej Europy.

Jeszcze przed przerwą faworytki spotkania prowadziły po trafieniu Camilli Herrem 14:8, a ostatecznie tę część spotkania wygrały różnicą pięciu trafień. Po zmianie stron Skandynawki kontrolowały wynik spotkania i skutecznie dążyły do pewnego zwycięstwa.

W drużynie z Norwegii niezwykle skuteczna była zdobywczyni dziewięciu bramek Heidi Loke, która potrzebowała do tego jedenaście rzutów. Dodatkowo w bramce świetnie spisywała się broniąca z 43-procentową skutecznością Kari Grimsbo. Najwyżej - różnicą ośmiu bramek zwyciężczynie prowadziły w 50. minucie po rzucie Loke. Było wtedy 17:25.

W ciągu trzeci minut Niemki po rzucie S Mueller zmniejszyły stratę do pięciu bramek. Norweżki jednak zbliżyć się rywalkom i ostatecznie wygrały 28:22. W ćwierćfinale reprezentacja Norwegii zagra ze zwycięzcą z pary Czarnogóra - Angola. Ten ćwierćfinał odbędzie się w poniedziałek.