MŚ 2015: Półfinał dla Norweżek, mistrzynie lepsze od wicemistrzyń olimpijskich!

W spotkaniu ćwierćfinałowym mistrzostw świata piłkarek ręcznych, reprezentacja Norwegii okazała się lepsza od kadry Czarnogóry i zameldowała się w strefie medalowej mundialu.

Staracie mistrzyń z wicemistrzyniami olimpijskimi zapowiadało się bardzo ciekawie i ostatecznie nie zawiodło oczekiwań kibiców. Norweżki awansowały do najlepszej "8" turnieju po pokonaniu Niemiec, zaś Czarnogórki w 1/8 finału uporały się z Angolą.

Początek środowej rywalizacji należał do zespołu z Czarnogóry, który w 10. minucie objął prowadzenie 5:3. Dobrze radziły sobie Majda Mehmedović oraz Marija Jovanović, które były trudne do zatrzymania dla przeciwniczek.

Dopiero około 18. minuty zaczęła się przebudzać norweska drużyna, a sygnał do ataku dała jej Veronika Kristiansen, która raz za razem trafiała do bramki strzeżonej przez Marinę Rajcić (7:7 w 18. minucie). Swoje trzy grosze dorzuciła także Stine Oftedal, dzięki której reprezentantki Norwegii wygrywały w 25. minucie 11:8, by ostatecznie triumfować w pierwszej połowie 13:11.

Po zmianie stron toczyła się jeszcze bardziej zacięta walka, a dość niespodziewanie to ekipa ze Skandynawii grała agresywniej w obronie aniżeli Czarnogóra (18:17 w 40. minucie). Umiejętnie grą mistrzyń Europy kierowała znakomita Nora Mork, która swój koncert rozpoczęła dopiero w drugiej odsłonie konfrontacji (21:21 w 49. minucie).

Norweżki za wszelką cenę chciały uzyskać przepustkę do półfinału i na osiem minut przed końcem pojedynku odskoczyły Czarnogórkom na dwa trafienia (23:21). Kluczowy moment końcówki miał miejsce w 57. minucie, kiedy to najpierw Solberg obroniła rzut karny, natomiast chwilę później Nork zagrała skutecznie w ofensywie (26:23).

Co prawda Katarina Bulatović oraz spółka podjęły jeszcze rękawicę i zdobyły dwa gole (26:25), ale nie starczyło im czasu na doprowadzenie do dogrywki.

W 1/2 finału kadra Norwegii zmierzy się z Rumunią.