Liga Mistrzów: Zagrzeb zagrał dla Wisły! Nafciarze w fazie TOP 16!

Orlen Wisła Płock zagra w fazie TOP 16 Ligi Mistrzów! Płocka drużyna zapewniła sobie awans do najlepszej szesnastki rozgrywek dzięki wygranej RK Prvo plinarsko društvo Zagrzeb nad Celje Pivovarną Lasko.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
WP SportoweFakty / Szymon Łabiński

Mistrzowie Chorwacji pokonali w sobotę Celje 24:23 po szalonych zawodach. Ekipa z Zagrzebia długo nie była w stanie przejąć inicjatywy w rywalizacji ze słoweńskimi Kozłami. Gracze Veselina Vujovicia zaczęli budować swą przewagę dopiero w 46. minucie, gdy po raz pierwszy wyszli na dwubramkowe prowadzenie.

Bohaterem Prvo plinarsko društvo został Stipe Mandalinić. 23-letni lewy rozgrywający zakończył występ z 10 bramkami i 100-procentową skutecznością rzutów. Kluczowe trafienie, wysuwające Zagrzeb na prowadzenie 24:21, zdobył w 55. minucie.

Dzięki zwycięstwu chorwackiej drużyny, Celje straciło szansę na grę w fazie TOP 16. Porażka mistrzów Słowenii równa się z awansem do najlepszej szesnastki Orlen Wisły Płock. Nafciarze przed ostatnią serią spotkań mają bowiem trzy punkty przewagi nad ekipą Piwowarów z Celje.

Zważywszy, iż płocka ekipa zajmie 6. miejsce w grupie A, jej rywalem zostanie trzeci zespół z grupy B. Będzie to ekipa spośród kwartetu Vive Tauron Kielce, Rhein-Neckar Löwen, MOL-Pick Szeged, Vardar Skopje.

Nafciarze zagrają w fazie TOP 16 Ligi Mistrzów po raz czwarty w historii, a trzeci z rzędu. Płockiej drużynie jeszcze nigdy nie udało się awansować do ćwierćfinału rozgrywek. W poprzednich edycjach eliminowały ich THW Kiel, MVM Veszprém i Vardar Skopje.

Liga Mistrzów, grupa A:

RK Prvo plinarsko društvo Zagrzeb - Celje Pivovarna Lasko 24:23 (8:9)
Najwięcej bramek: dla Zagrzebia - Stipe Mandalinić 10, Luka Raković 4, Luka Sebetić 3; dla Celje - Ziga Mlakar 7, Blaz Janc 6, Miha Zarabec, Luka Zvizej - po 3.

Zobacz pełny terminarz

Poważny krok w kierunku gry w fazie TOP 16 wykonał z kolei HC Motor Zaporoże. Mistrzowie Ukrainy w pierwszym meczu play-offów wygrali niespodziewanie na wyjeździe z Naturhouse La Rioja 31:30. Bohaterem Motoru został Boris Puchowski, który zdobył aż 10 bramek.