El. ME 2016: Waleczne Polki zdobyły Węgry! Awans coraz bliżej

W spotkaniu 4. kolejki grupy piątej eliminacji do mistrzostw Europy, żeńska reprezentacja Polski na wyjeździe okazała się lepsza od Węgier.

Tomasz Rosiński
PAP

Biało-Czerwone, po porażce z Węgierkami 24:27 w środowym pojedynku w Koszalinie, w niedzielę bardzo chciały zrewanżować się swoim rywalkom w Erd i zrobić kolejny krok w kierunku awansu na ME 2016.

Sam początek spotkania był wyrównany, a po bramce autorstwa dobrze dysponowanej Moniki Kobylińskiej w 10. minucie na tablicy świetlnej widniał remis 6:6. Z czasem zaczęły przyspieszać gospodynie, które błyskawicznie odskoczyły Polkom na cztery trafienia (10:6 w 13. minucie).

Dopiero przerwa na żądanie trenera Kima Rasmussena wniosła więcej spokoju w poczynania polskich szczypiornistek, które po pierwszym kwadransie odrobiły większość strat (11:10). Jednak nic sobie z tego nie zrobiły podopieczne Eleka Gabora, wypracowując w 22. minucie trzy gole przewagi (15:12) po zagraniu Aniko Kovacsics.

Kiedy wydawało się, że kadra Węgier kontroluje boiskowe wydarzenia, gdyż na trzy minuty przed końcem pierwszej połowy wygrywała 16:13, przyjezdne zerwały się do frontalnych ataków. Najpierw do wyrównania doprowadziła Kinga Achruk, zaś po chwili, tuż przed finiszem inauguracyjnej odsłony, bramkę w kontrze zdobyła Katarzyna Kołodziejska i Polska zeszła do szatni prowadząc 17:16!

Przez pewien czas po zmianie stron trwała wymiana ciosów (18:18), lecz między 38. a 42. minutą miejscowe zawodniczki wykorzystały błędy Biało-Czerwonych, dzięki czemu wygrywały 22:18.

Taki obrót spraw nie podłamał walecznych Polek, które po skutecznym rzucie Karoliny Siódmiak w 53. minucie odrobiły straty z nawiązką (23:24). Sześćdziesiąt sekund później rzut Aleksandry Zych dobiła Kołodziejska i zrobiło się 25:23 dla reprezentantek Polski, co zapowiadało emocjonującą końcówkę konfrontacji.

Ostatecznie Patrycja Kulwińska i spółka już nie dały się dogonić, pokonując Węgierki 26:25.

Węgry - Polska 25:26 (16:17)

Węgry: Biro, Kiss - Szollosi-Zacsik 4, Schatzl, Triscsuk 7, Szucsanszki 6, Kovacsics 1, Kisfaludy 1, Klivinyi, Pappne Szamoransky, Szekeres, Kovacs 2, Orban 2, Hornyak, Erdosi 2, Lukacs.