Wybrzeże - Spójnia: Derby dla gdańszczan

Spójnia Gdynia tylko na początku postraszyła Wybrzeże Gdańsk w meczu derbowym w ramach I ligi mężczyzn. Ostatecznie klub z Gdańska wygrał 29:19 i umocnił się w ligowej tabeli.

Michał Gałęzewski

Od pierwszych minut szczypiorniści Spójni Gdynia, którzy w ligowej tabeli plasowali się o jedno miejsce niżej niż Wybrzeże, postawili mocne warunki. Skuteczny był kołowy drużyny z północy Trójmiasta - Kamil Pedryc, który w 9. minucie miał już na swoim koncie trzy bramki. Spójnia prowadziła wówczas 4:3.

Od tego czasu gra obronna, a przede wszystkim atak drużyny prowadzonej przez Marcina Markuszewskiego się załamały. Znakomicie bronił Artur Chmieliński, któremu mocno pomagała skuteczna gdańska defensywa. Postawa Wybrzeża w ataku również wyglądała bardzo dobrze. W ciągu 13 minut zdobyli 6 bramek nie tracąc w tym czasie żadnej i na tablicy wyników po rzucie Pawła Ćwiklińskiego widniał rezultat 9:4.

Czarną serię gdynian zatrzymał dopiero Andrzej Rakowski. Do przerwy dobrze jednak funkcjonowała gra duetu Damian Wleklak - Marcin Lijewski. Gdańszczanie mozolnie powiększali przewagę i ostatecznie do przerwy prowadzili 14:7. Przed drugą połową mieli więc komfortową sytuację.

Po zmianie stron gdynianie, którzy nie mieli nic do stracenia zaskoczyli ustawieniem w obronie. Wyłączyli z gry aż dwóch rozgrywających Wybrzeża Gdańsk i szybko zmniejszyli stratę do pięciu trafień. Dodatkowo znakomicie karne bronił Łukasz Skowron.

Zawodnicy z Gdańska zdołali jednak szybko opanować nerwy i wrócić na właściwe tory. Wciąż w meczu królowała obrona i to na niej skupiły się oba zespoły. Do ostatnich minut gospodarze kontrolowali wynik. Na 13 minut przed końcem po niezwykle efektownym trafieniu z koła mającego dwóch rywali na plecach Łukasza Rogulskiego było już 22:14. W samej końcówce gospodarze włączyli piąty bieg. Ostatecznie spotkanie zakończyło się dziesięciobramkowym zwycięstwem walczącego o powrót do elity zespołu ze stolicy województwa pomorskiego.

Wybrzeże Gdańsk - Spójnia Gdynia 29:19 (14:7)

Wybrzeże: Chmieliński, Plaszczak - Prymlewicz 7, Rogulski 6, Bednarek 4, Papaj 3, Kondratiuk 3, Ćwikliński 2, Skrzypczak 2, Abram 1, Sulej 1 oraz Dworaczek, Niedziółka.