Nie tylko Vive Tauron Kielce. Oto największe sukcesy polskiego szczypiorniaka

Szczypiorniści Vive Tauronu Kielce po raz pierwszy wygrali Ligę Mistrzów i zapisali się na annałach historii polskiej piłki ręcznej. Zresztą nie pierwszy raz. Przypomnijmy sobie największe sukcesy szczypiorniaka w kraju nad Wisła.

Marcin Górczyński

1976 - brązowy medal igrzysk olimpijskich

Polacy, prowadzeni przez niesamowitego Jerzego Klempela, szli w Montrealu jak burza. Odprawili kolejno Tunezję, Węgry, Czechosłowację i USA. Zatrzymali się dopiero na Rumunach i po zajęciu drugiej pozycji w grupie wywalczyli prawo gry o brązowy krążek.

Spotkanie o trzecie miejsce ma swoją odrębną historię. Zespół z RFN odrobił dwie bramki straty z pierwszej części i do wyłonienia zwycięzcy konieczna była dogrywka. Niemcom szczególnie we znaki dał się Klempel, autor sześciu trafień. Biało-Czerwoni po kapitalnej postawie w dodatkowym czasie wygrali 21:18 i stanęli na olimpijskim podium. Jak się potem okazało, po raz ostatni.