Superliga kobiet zawodową już za rok?

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Superliga kobiet w piłce ręcznej chce podążać za męskim odpowiednikiem tych rozgrywek. Intensyfikowane są prace, aby liga przeszła na zawodowstwo już od sezonu 2017/2018.

W tym artykule dowiesz się o:

Piłka ręczna w Polsce wykonała zwrot ku zawodowstwu. Panowie są już po drugiej stronie, ten sam krok chcą wykonać działacze kobiecych zespołów. Wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że potrzeba będzie czasu. - Proces tworzenia profesjonalnej ligi mężczyzn przebiegał etapami w dłuższym okresie czasu. Nie zadziało się to z dnia na dzień. Podobnie będzie z ligą żeńską - przewiduje wiceprezes Zarządu Piłka Ręczna Koszalin S.A. Roman Granosik.

Nie oznacza to jednak, że w tej materii nic się jeszcze nie dzieje. - Na ostatnim spotkaniu z prezesem Związku Piłki Ręcznej w Polsce panem Andrzejem Kraśnickim szefowie klubów zadeklarowali chęć utworzenia żeńskiej ligi zawodowej. Wszyscy mamy świadomość tego, że takie zmiany są niezbędne dla rozwoju kobiecego szczypiorniaka - dodaje.

- Wiążą się one z większymi środkami finansowymi przeznaczonymi na tę dyscyplinę sportu, a co za tym idzie, z większą stabilizacją klubów oraz możliwościami ich rozwoju pod względem sportowym. Mamy nadzieję, że przełoży się to też na większą liczbę transmisji telewizyjnych z rozgrywek ligowych, co z kolei sprawi, że jako kluby będziemy atrakcyjniejszym produktem marketingowym - kontynuuje Granosik.

Wymóg formalny, tj. formę spółki akcyjnej posiadają obecnie: Metraco Zagłębie Lubin oraz Energa AZS Koszalin. - Na dzisiaj tylko dwa kluby w Polsce są spółkami akcyjnymi, co miałoby być jednym z wymogów uczestnictwa w lidze zawodowej kobiet. Nie jest to jednak jedyny warunek, gdyż oprócz odpowiedniej formy prawnej, będzie szereg innych wymagań, jak choćby minimalny budżet klubu, czy też brak zobowiązań wobec podmiotów trzecich - przypomina działacz z Koszalina.

ZOBACZ WIDEO Kraśnicki: Leszek Krowicki to najlepszy kandydat (źródło TVP)

{"id":"","title":""}

Optymizmu jednak nie brakuje. Wiele trudności napotykały męskie rozgrywki. W tamtym przypadku wszystko zostało ostatecznie dopięte i zrealizowane. Panie mają szansę na "nowy początek" już od sezonu 2017/2018. - Związek Piłki Ręcznej w Polsce wraz z klubami będzie opracowywał kolejne etapy zmierzające do utworzenia profesjonalnej ligi piłki ręcznej kobiet, która miałaby ruszyć od sezonu sportowego 2017/2018 - zwraca uwagę Granosik, którego głos wcale nie jest osamotniony.

- Oczywiście my jako klub jesteśmy otwarci na pomoc innym. Uważam jednak, że kluby Superligi zarządzane są przez kompetentne osoby i stoją na wysokim poziomie organizacyjnym. W związku z tym myślę, że nie nie będzie problemów z dostosowaniem się do założeń organizacyjnych ligi zawodowej kobiet - kończy sternik Energi AZS.

Źródło artykułu:
Komentarze (5)
Mistrz z Lublina
11.07.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
za jednym z lokalnych mediów: 3,4 mln ZŁ straty za zeszły rok ma MKS Selgros Lublin spółka córka SPR Lublin, gdzie miasto Lublin ma 98% udziałów. Kurcze, czyli z tego chyba wynika, że w Lublini Czytaj całość
avatar
Osiedle Czaszki
7.07.2016
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Napiszę tak... Kraśnicki pieprzysz trzy po trzy! Już widzę twoją ligę zawodową mężczyzn... Sprzedawanie dzikich kart dla drużyn pierwszej ligi po 500.000 zł i o co tu chodzi? Mało wam kasy? Za Czytaj całość
avatar
JIIIS
7.07.2016
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Super pomysl mam nadzieje, ze uda sie zrealizowac !  P.S. Czyli w Lublinie od jakis 5-6 lat to co mamy? Caly czas bylem pewien, ze w Lublinie byla pierwsza Sportowa Spolka Akcyjna...