ME U-20: niespodzianki nie było, mistrzowie świata rozbili Polaków

W drugim meczu na mistrzostwach Europy U-20 młodzieżowa reprezentacja Polski przegrała z aktualnymi mistrzami świata Francuzami 20:34. To pierwsza porażka Biało-Czerwonych na turnieju w Danii. W niedzielę zagrają o awans do drugiej fazy z Serbią.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
WP SportoweFakty / Oliwier Kubus

Piątkowa porażka podopiecznych Rafała Kuptela nie jest żadnym zaskoczeniem. Sam rozmiar klęski może już nieco dziwić, choć tak naprawdę dobitnie uwidacznia różnicę dzielącą oba zespoły. Dla Biało-Czerwonych celem na tegorocznych mistrzostwach jest awans do najlepszej ósemki, czyli drugiej fazy turnieju. Dla Francuzów z kolei każdy inny wynik niż złoto będzie rozczarowaniem. To przepaść.

To zresztą kolejna kapitalna generacja Trójkolorowych. Przed dwoma laty młodzi Francuzi wygrali mistrzostwa Europy U-18, a rok temu zgarnęli w Rosji złote medale mistrzostw świata U-19. Za prawego rozgrywającego Dikę Mema FC Barcelona zapłaciła w minionym tygodniu ponad 100 tysięcy euro. Lider zespołu Melvyn Richardson, syn legendarnego Jacksona, w poprzednim sezonie rzucił w Pucharze EHF 45 bramek. Obaj to przyszłe gwiazdy piłki ręcznej, nikt nie ma ku temu wątpliwości.

Potęgę swoich umiejętności Francuzi pokazali w pierwszych dziesięciu minutach piątkowego spotkania, po których wygrywali... 7:0. Ambitnym Polakom brakowało argumentów - nawet jeśli udało się im nieco odepchnąć rywali od linii szóstego metra, to z dystansu uderzali Richardson, Mem lub Aymeric Minne. W ataku natomiast podopieczni Kuptela odbijali się od mur. Długi impas przełamał dopiero w 11. minucie Hubert Skuciński.

Wysokie prowadzenie Francuzów "ustawiło" spotkanie. Co prawda w 13. minucie Biało-Czerwoni zbliżyli się do rywali na dystans czterech goli (4:8), ale wkrótce Trójkolorowi ponownie zaczęli im odjeżdżać. Tuż przed końcem pierwszej połowy mieli już 10 bramek zaliczki (17:7), a w drugiej połowie dobili nawet i do 16 trafień przewagi (31:15 w 53. minucie). Dopiero w końcówce Polacy podreperowali nieco swój dorobek.

Wysoka przegrana najprawdopodobniej nie wpłynie jednak w żaden sposób na dalsze losy Biało-Czerwonych na turnieju. O ich ewentualnym awansie do drugiej rundy zadecyduje niedzielny mecz z Serbią. Młode Orły przegrały w czwartek z Trójkolorowymi 22:33, a w piątek o 16:00 zagrają ze Szwajcarią.