MMTS - Vive Tauron. Twierdza Kwidzyn zdobyta. Kielczanie lepsi w hicie 11. kolejki

Bij mistrza? Jeszcze nie tym razem. Wicelider grupy granatowej MMTS Kwidzyn, pomimo ambitnej postawy, w 11. kolejce PGNiG Superligi przegrał z Vive Tauronem Kielce 27:32. Dla zawodników Patryka Rombla to pierwsza domowa porażka w tym sezonie.

Marcin Górczyński
WP SportoweFakty / Tomasz Fąfara

Mistrzowie Polski w Kwidzynie kończyli tygodniowy maraton. Kielczanie zostawili sporo sił w dwóch bałkańskich spotkaniach Ligi Mistrzów, ale po powrocie na ligowe parkiety wcale nie czekało ich znacznie łatwiejsze zadanie. MMTS u siebie grał do tej pory jak z nut. W dodatku odpoczywał ponad tydzień od rywalizacji w Superlidze.

Po pierwszych minutach można było wątpić, czy na pewno to Vive Tauron Kielce dopiero wróciło z Chorwacji. Kwidzynianie snuli się po boisku, a ich próby kończyły się w sektorze centralnym. Druga linia MMTS-u z uporem kierowała podania na koło do Michała Pereta. Zazwyczaj przynosiło to znakomity efekt. Z Vive już niekoniecznie. Mistrzowie Polski przeważnie zgarniali piłki sprzed nosa obrotowego i Manuel Strlek potwierdzał, że kontry to jego naturalne środowisko życia. Już w ósmej minucie kibicom z Kwidzyna zrzedły miny (7:2).

Dopiero bura od Patryka Rombla obudziła gospodarzy. Coraz pewniej poczynał sobie Maciej Pilitowski, z utytułowanymi przeciwnikami nie patyczkował się Paweł Genda, popisujący się kapitalnymi trafieniami. Wynik wyglądał coraz lepiej dla miejscowych. Swoje dołożyła defensywa. Przemysław Rosiak nie pozwolił w pełni rozwinąć skrzydeł Krzysztofowi Lijewskiemu i dopiero po wejściu Pawła Paczkowskiego prawe rozegranie Vive zaczęło funkcjonować jak należy.

Kwidzynianom trudno byłoby jednak wrócić z dalekiej podróży, gdyby nie Paweł Kiepulski. Bramkarz - ostoja defensywy MMTS-u - robił to, do czego przyzwyczaił już miejscowych kibiców. Interwencje, chociażby takie jak w sytuacji sam na sam z Paczkowskim, musiały napędzić jego kolegów. Świetna końcówka Marka Szpery i bezwzględność Mateusza Seroki sprawiły, że gospodarze tracili już tylko jednego gola (17:18).

Sztuki bronienia nie zapomniał też Sławomir Szmal. Reprezentant Polski wprowadził nieco spokoju w poczynania zwycięzców Ligi Mistrzów i zapowiadało się na scenariusz dobrze znany z superligowych spotkań Vive - wyrównana pierwsza połowa i odjazd bramkowy w drugiej części. Gracze MMTS-u nie spuścili jednak nosów na kwintę. Odkąd między słupkami rozegrał się zmiennik Krzysztof Szczecina, pojawiła się iskierka nadziei.

Na boisku zrobiło się gorąco. Starli się Mateusz Seroka i Mariusz Jurkiewicz, roiło się od sytuacji stykowych, w których oba zespoły domagały się wykluczeń dla przeciwników. W takiej rzeczywistości lepiej odnaleźli się kielczanie. Dean Bombac odważnie przedzierał się przez obronę, za to gospodarzom kilka razy zadrżała ręka.

MMTS znalazł się w beznadziejnym położeniu, gdy na dwie minuty przed końcem, przy wyniku 27:31, sędziowie dopatrzyli się błędu zmiany. Na ławkę został odesłany Kelian Janikowski i Vive nic już nie mogło zagrozić. Punkty pojechały do Kielc, choć kwidzynianom należy się mnóstwo ciepłych słów za ambitną walkę z potęgą handballa.