Puchar EHF: Fińska katastrofa Górnika! Zabrzanie bardzo daleko od awansu

Takiej klęski nikt się nie spodziewał. W walce o awans do fazy grupowej Pucharu EHF fińskie Riihimaeki Cocks rozbiło Górnika Zabrze 30:19.

Marcin Górczyński
Materiały prasowe / GÓRNIK ZABRZE / PGNiG SUPERLIGA

Po losowaniu wśród kibiców zapanował uzasadniony optymizm. Riihimaeki Cocks do tej pory nie osiągało znaczących rezultatów na arenie międzynardowej i to zabrzan uważano za pewniaków do awansu. Trener Ryszard Skutnik przestrzegał jednak przed fińską drużyną, której trzon stanowią zawodnicy z byłego bloku wschodniego i jeden Portugalczyk.

Doświadczony szkoleniowiec miał słuszne obawy. Już od pierwszych minut gospodarze dominowali. Przewaga 7:4 nie zwiastowała niczego złego. NMC Górnik Zabrze miał przecież jeszcze sporo czasu, by odrobić stratę. Do tego tworzył sytuacje, z tym, że Aleksandr Buszkow i Bartłomiej Tomczak nie potrafili pokonać bramkarza Cocks.

Zamiast poprawy sytuacji, polski zespół znalazł się w trudniejszym położeniu. Przestój na początku drugiej połowy (sześć bramek rywali z rzędu) okazał się decydujący dla losów wyniku. Gospodarze złapali wiatr w skrzydła i zdołali jeszcze powiększyć przewagę. Do 11 bramek! Wszystko za sprawą kontr po stratach Górników. Atak pozycyjny okazał się największą bolączką zawodników Ryszarda Skutnika.

Zabrzanom w rewanżu na swoim parkiecie będzie niezwykle trudno o odrobienie straty. Wygląda na to, że po fińskiej klęsce pierwszy w historii awans do fazy grupowej Pucharu EHF odpłynął na dobre.