Vive Tauron - Wybrzeże. Ambitna postawa to za mało

W rozegranym awansem meczu 13. kolejki PGNiG Superligi mężczyzn szczypiorniści Vive Tauronu Kielce pokonali Wybrzeże Gdańsk 33:25.

Aneta Szypnicka-Staniec
Sławomir Szmal WP SportoweFakty / Tomasz Fąfara / Na zdjęciu: Sławomir Szmal

Jeśli wziąć pod uwagę sukcesy obu zespołów i miejsca, jakie obecnie zajmują w grupie granatowej PGNiG Superligi Mężczyzn można byłoby powiedzieć, że w Kielcach doszło do hitu kolejki. Wybrzeże tytuły kolekcjonowało jednak wiele lat temu, a i liczba zdobytych dotychczas punktów obnaża różnicę między klubami - kielczanie w 12. kolejkach zgromadzili aż dwa razy więcej oczek niż gdańszczanie!

Starcie trzynastokrotnych mistrzów Polski z dziesięciokrotnymi zdobywcami złotych medali było jednak bardzo wyrównane, chociaż pierwsze minuty spotkania wcale na to nie wskazywały. Początek meczu w wykonaniu szczypiornistów Vive Tauronu Kielce był niemal zabójczy. Gospodarze zaczęli od ogłuszenia rywali i zanim ci zdążyli się obejrzeć podopieczni Tałanta Dujszebajewa prowadzili już 6:1 i nic nie wskazywało, że gdańszczanie będą w stanie się po takim ciosie podnieść.

Stało się inaczej - gościom rozbudzenie się zajęło sporo czasu, ale gdy już wrócili do gry, zaczęli prezentować bardzo ambitną postawę - wzmocnili swoje szyki obronne, poprawili skuteczność i z mozołem zaczęli odrabiać straty. Kielczanie jakby stanęli, a przestój w grze kosztował ich utratę przewagi zbudowanej już na początku spotkania. Gracze Wybrzeża prowadzeni przez Ramona Oliveirę i Pawła Niewrzawę w 24. minucie wyszli nawet do prowadzenie 12:11, a ich gra na tle doświadczonych rywali wyglądała wręcz imponująco.

Co prawda jeszcze przed przerwą gospodarze odzyskali dwubramkową przewagę, ale szczypiorniści z Pomorza ani myśleli się poddawać. Na początku drugiej połowy znów szybko doprowadzili do remisu, nadążyć za tempem mistrzów Polski byli jednak w stanie tylko przez pierwszych dziesięć minut drugiej części meczu.

Na kwadrans przed końcem kielczanie prowadzili już czterema trafieniami i z minuty na minutę powiększali tę różnicę. Gdańszczanie mieli ogromne problemy w ataku - do końca spotkania skutecznie zdołali rzucić cztery razy. Gospodarze w tym czasie zdobyli osiem bramek i to zważyło na wyniku. Ostatecznie kielczanie wygrali 33:25.

Vive Tauron Kielce - Wybrzeże Gdańsk  33:25 (16:14)

Vive Tauron: Szmal - Vujović 1, Chrapkowski, Kus 3, Aguinagalde 8, Bielecki 4, Strlek 2, Bis, Lijewski 5, Jurkiewicz 1, Paczkowski 3, Bombac, Djukić 5.

Wybrzeże: Chmieliński, Pieńczewski - Oliveira 6, Podobas, Skwierawski 2, Kornecki 1, Bednarek, Sulej 2, Niewrzawa 6, Rogulski 1, Prymilewicz, Wróbel 2, Salacz, Kostrzewa 5.

Kto był najlepszym zawodnikiem spotkania?