ME 2016. Szwedki rozpoczęły marsz po medal

Reprezentacja Szwecji lepsza od hiszpańskich szczypiornistek w drugim niedzielnym meczu grupy A Mistrzostw Europy 2016. Gospodynie turnieju pewnie pokonały aktualne wicemistrzynie Europy 25:19 (14:10).

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Getty Images
Wygrana Szwedek nie podlegała w niedzielę dyskusji, choć długo nie mogły one wejść na wyższe obroty. Początek meczu należał do Hiszpanek, które nie tylko nieźle radziły sobie w ataku, ale przede wszystkim dobrze broniły. Dość powiedzieć, że ich rywalki pierwszą bramkę z gry rzuciły dopiero w 7. minucie.

Jorge Duenas, trener reprezentacji Hiszpanii, mógł być zadowolony z gry swoich zawodniczek do 21. minuty. Wówczas bramkę na 8:8 rzuciła Carl Nely Alberto i "Las Guerreras" dzielnie dotrzymywały rywalkom kroku. Szwedki jednak z każdą akcją nabierały rozpędu i gdy już wrzuciły wyższy bieg, ich rywalki zostały daleko w tyle.

O dalszych losach meczu zadecydował fragment między 21. a 27. minutą, w którym Szwedki wyszły na prowadzenie 13:8. To był dla Hiszpanek cios, po którym zataczały się do końca spotkania.

W drugiej połowie Iberyjki kilkukrotnie próbowały ruszać w pogoń za rywalkami, ale na ich drodze stawała Johanna Bundsen. 25-latka nie rozgrywała może wybitnego spotkania (osiem interwencji przy 26 rzutach, 31-procentowa skuteczność), ale odbijała piłkę wtedy, gdy Hiszpanki zaczynały zbliżać się do jej zespołu.

W 45. minucie Jenny Alm powiększyła prowadzenie Szwedek do stanu 20:13, a osiem minut później po golu Jasminy Roberts było już 23:15. Hiszpanki były rozbite. Obie drużyny dzieliła przepaść, co doskonale oddały statystyki - Skandynawki zanotowały asysty przy 22 z 23 bramek z gry, a ich rywalki zanotowały aż 17 strat.