ME 2016. Niewykorzystana szansa Czeszek, Czarnogórki z pierwszym zwycięstwem

Reprezentantki Czarnogóry okazały się lepsze od Czeszek w pierwszym meczu 2. kolejki zmagań grupy C mistrzostw Europy 2016. Zawodniczki z Bałkanów zwyciężyły 28:27.

Wiktor Gumiński
EPA/HENNING BAGGER / EPA/HENNING BAGGER

Obie drużyny przystępowały do pojedynku w odmiennych nastrojach. Przed inauguracyjnym gwizdkiem, Czeszki były podbudowane niespodziewanym zwycięstwem 27:22 z Węgierkami. Czarnogórki natomiast myślały wyłącznie o podniesieniu się po porażce 21:22 z Danią, poniesionej w ostatnich sekundach rywalizacji.

Czesko-czarnogórską konfrontację z największym animuszem rozpoczęła Andrea Klikovac, prawa rozgrywająca ekipy z Bałkanów. Po ośmiu minutach gry miała już na koncie 3 gole. Na tym jednak jej dorobek w meczu się zakończył, zaś z czasem inicjatywę zaczęły przejmować reprezentantki Czech.

Podopieczne Jana Basnego dobrze spisywały się przede wszystkim w defensywie, regularnie znajdując sposób na rozbijanie ataków rywalek. Miały również w swoich szeregach liderkę, która nie bała się brać na swoje barki ciężaru gry w ofensywie - Michaelę Hrbkovą. Niemal wszystkie rzuty przed przerwą zakończyła powodzeniem (5/6), a jej drużyna w 21. minucie wygrywała 10:8.

Nie była jednak w stanie długo jej utrzymać. Szczypiornistki z Czarnogóry wzięły się za odrabianie strat jeszcze przed przerwą. Gol zdobyty bezpośrednio z rzutu wolnego przez 19-letnią Durdinę Jauković, już po końcowej syrenie, okazał się zwiastunem dalszych kłopotów Czeszek.

Prowadzenie 13:12 na półmetku rywalizacji wyraźnie tchnęło wiatr w żagle zespołu prowadzonego przez Dragana Adżica. Początkowe fragmenty drugiej połowy przebiegały pod ich dyktando, co było przede wszystkim zasługą, rozkręcającej się z akcji na akcję, Jauković. Czeskie zawodniczki nie pozwalały jednak zbytnio rozwinąć skrzydeł innym przeciwniczkom, dzięki czemu ani przez moment nie dały Czarnogórkom wypracować większej niż trzybramkowej zaliczki.

Z minuty na minutę poczynały sobie coraz śmielej. Impuls do odrabiania strat dała im Marketa Jerabkova, której trzy ważne trafienia przywróciły Czeszkom wiarę w sukces. W 52. minucie doprowadziły one do remisu 23:23. Od tej chwili obie drużyny grały przez pewien czas w myśl zasady "bramka za bramkę". Jako pierwsze przełamały ją reprezentantki Czarnogóry, co okazało się kluczowe dla końcowego wyniku.

Zryw Majdy Mehmedović pozwolił im ponownie odjechać w najważniejszym momencie na dystans dwóch goli. I choć w ostatniej akcji Czeszki miały 12 sekund na doprowadzenie do remisu, rzut jednej z nich został zablokowany i to Czarnogórki cieszyły się z triumfu 28:27.