ME 2016. Koncert Cristiny Neagu, Rumunki zmiażdżyły reprezentację Węgier

Reprezentacja Rumunii pokonała Węgierki 29:21 w meczu 1. kolejki grupy II mistrzostw Europy kobiet. Najlepszą zawodniczką spotkania została uznana Cristina Neagu, autorka 10 goli i 7 asyst.

Wiktor Gumiński
Newspix / NORBERT BARCZYK / PRESSFOCUS

Biorąc pod uwagę poczynania obu drużyn w rundzie wstępnej, Rumunki były zdecydowanymi faworytkami drugiego niedzielnego (11.12) spotkania w Helsingborgu. Pozostawiły one po sobie bardzo korzystne wrażenie podczas rywalizacji w grupie D. Pokonały reprezentacje Rosji i Chorwacji oraz minimalnie uległy Norweżkom. Drugą fazę mistrzostw Europy rozpoczęły z 2 punktami.

Bez żadnej zdobyczy przystąpiły do niej natomiast Węgierki. Podopieczne Kima Rasmussena wywalczyły awans rzutem na taśmę, pokonując w ostatnim spotkaniu grupy C Czarnogórę 21:14. Na ich sukces zapracowała w nim przede wszystkim bramkarka Kinga Janurik, broniąca z 59-procentową skutecznością.

25-letnia zawodniczka doznała jednak w tym pojedynku urazu, który wyeliminował ją z udziału w konfrontacji z Rumunkami. Zastępujące ją Eva Kiss i Melinda Szikora od początku były bezradne wobec kolejnych rzutów rywalek. Błyskawicznie dała im się we znaki ich największa gwiazda - Cristina Neagu. Nie od razu zaczęła ona jednak samodzielne bombardowanie bramki.

W pierwszych fragmentach rywalizacji koncentrowała się na dogrywaniu piłek do koła, a z jej podań regularnie korzystała Oana Manea. Kiedy obrotowa miała już na swoim koncie 3 gole, Neagu wzięła ciężar zdobywania kolejnych trafień na siebie. Przy węgierskiej obronie 6-0 czuła się niezmiernie komfortowo, bezlitośnie wykorzystując dużą przestrzeń pozostawianą przez rywalki. Przed przerwą oddała 9 rzutów, z których 7 zakończył swój lot w siatce (78 procent). Węgierki nie miały natomiast w swoich szeregach żadnej wyróżniającej się postaci, przez co na półmetku przegrywały już 9:15.

I ani przez moment drugiej połowy nie dały po sobie poznać, że są w stanie choćby w lekkim stopniu uprzykrzyć życie rumuńskim szczypiornistkom. Wysoka przewaga w ogóle nie uśpiła czujności zawodniczek Ambrosa Martina, które najpierw pewnie kontrolowały, a następnie powiększały swoją przewagę.

Kwadrans gry po przerwie wystarczył Neagu, by móc pochwalić się dwucyfrową liczbą zdobytych bramek. Nie była ona już jednak tak widoczna jak w pierwszej części, ponieważ bezdyskusyjna kontrola nad losami widowiska pozwalała również rozwinąć skrzydła jej koleżankom. Węgierskie kadrowiczki nie miał po swojej stronie żadnych argumentów. Popełniały dużo prostych błędów, a w końcowych minutach dodatkowo pogrążyła je Paula Ungureanu. Doświadczona rumuńska bramkarka zanotowała po wejściu z ławki kilka spektakularnych obron, które przyczyniły się do zwycięstwa jej drużyny 29:21.